Czy mogę mieć pewność, że nie zaszłam w ciążę?

Dzień dobry, mam 24 lata . Dnia 18.02.2022 odbyłam stosunek z mężczyzną który trochę doszedł we mnie. Było to koło godziny 21.30. na drugi dzień wzięłam około godziny 17 tabletkę po. Dodam że miałam dni płodne ale byłam przed owulacją gdyż okres miałam 08.02.2022 . Do dzisiejszego dnia wykonałam 2 testy i wyszły negatywne. Czy mogę być spokojna że nie jestem w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

testy ciążowe, które Pani wykonała mogły jeszcze nie być wiarygodne. Najlepiej odczekać co najmniej 10-14 dni od stosunku lub zaczekać do dnia spodziewanej miesiączki – wówczas wynik będzie z pewnością miarodajny.

Innym sposobem sprawdzenia, czy nie jest Pani w ciąży jest oznaczenie poziomu beta-HCG we krwi, choć w tym przypadku również najbardziej wiarygodny wynik będzie po około 10 dniach od zbliżenia.

Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo ciąży, chociaż znacznie się ono zmniejsza po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej. Jej skuteczność jest bowiem bardzo wysoka, jeśli tabletkę przyjmie się do 24 godzin od stosunku, co też Pani uczyniła. Proszę za kilka dni powtórzyć testy ciążowe i jeśli nadal nie wykażą one ciąży, to najprawdopodobniej nie doszło do zapłodnienia.

Więcej na temat antykoncepcji awaryjnej przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-po-a-srodki-wczesnoporonne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.