Czy mogę uprawiać seks analny w ciąży?

Witam, jestem w 27 tygodniu ciąży a od 22 tc mam założony pessar ze względu na skrócona szyjkę macicy. Obecnie wszystko jest w porządku i skracanie ustało, oczywiście sex z pessarem jest zabroniony ale chciałam zapytać czy mogę uprawiać sex analny?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lekarze mają różne opinie na ten temat – zazwyczaj przy skracającej się szyjce macicy żadne zbliżenia intymne, z uwagi na orgazm, nie są wskazane – mogą powodować skurcze macicy prowadzące do rozwarcia.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://parenting.pl/seks-analny-w-ciazy.

Niemniej w niektórych przypadkach, to jest gdy sytuacja się unormuje, a szyjka nie skraca się, to ginekolog może dopuścić inne formy stosunków niż seks pochwowy, to jest oralny, analny. Jednak o to powinna Pani zapytać ginekologa prowadzącego ciążę – on najlepiej zna sytuację i będzie mógł precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/pessar.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.