Czy mój kręgosłup pozwala na poród naturalny?

Jestem w 27 tygodniu ciąży w drugiej ciąży. Od 2016 roku leczę się u ortopedy na bóle kręgosłupa. Lekarz ortopeda wydał mi zaświadczenie Niestabilność statyczna odcinka L-S kręgosłupa kręgozmyk L5-S1. Pacjentka leczona z powodu bólowego L-S od 2016 roku. Cel wydania zaświadczenia Przeciwskazanie rozwiązania ciąży siłami natury. Czy takie zaświadczenie jest powodem do wykonania cesarskiego cięcia.

Redakcja abcZdrowie

Witam, ostateczna decyzja należy do lekarza prowadzącego ciążę, ale zazwyczaj opiera się ona na zaleceniach lekarza wystawiającego takie zaświadczenie – w tym wypadku ortopedy. Jeśli ortopeda uznał, że poród siłami natury jest w Pani przypadku niewskazany, to nie widzę powodu, dla którego ginekolog miałby takie zaświadczenie kwestionować. Niektóre z chorób kręgosłupa stanowią przeciwwskazanie do porodu naturalnego, wiele jednak zależy od rodzaju schorzenia, jego nasilenia oraz postępu zwyrodnienia kręgosłupa. Dużo zależy również od dalszego przebiegu ciąży i zmian w ciele, które są konsekwencją rozwijającego się płodu, rosnącej masy ciała oraz przesunięcia środka ciężkości w ciele. Serdecznie zachęcam do przeczytania artykułu na temat zmian w układzie ruchu spowodowanych przez ciążę: https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-postawy-ciala-podczas-ciazy-i-jej-konsekwencje. Niemniej powinna Pani skontaktować się z ginekologiem i porozmawiać z nim na temat jego punktu widzenia – to on prowadzi ciążę i wydaje ostateczną decyzję. Proszę mu nakreślić sytuację oraz okazać zaświadczenie od ortopedy. Po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności, ginekolog będzie mógł podjąć właściwą decyzję. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.