Czy moje dziecko może mieć objawy autyzmu w wieku 2 lat?

Czy to możliwe, że moje dziecko ma autyzm? Dziecko ma 2 lata. Przy mnie wykonuje zadania idealnie- potrafi pokazać palcem gdzie jest lampa, drzwi, okno, grzejnik, komoda, kubek itd. potrafi podać obrazki ze zwierzętami, owocami. Potrafi wskazać w książce gdzie jest konkretny kształt, kolor, jaki kształt ma parasol, kostka do gry, obraz, potrafi pokazać części ciała w książeczce na mnie na lalce i ewentualnie na sam koniec na sobie. Potrafi wskazac i podać obrazek na którym ktoś pije, je śpi, idzie, siedzi itd, jeśli zapytam gdzie jest tata to wskaże palcem poprawnie. Jeśli chce pić powie da bądź pokaze palcem lub wskaże palcem. Problem pojawia się kiedy ktoś zapyta gdzie jest mama, gdzie jest okno itd. Dziecko popatrzy, ale nie pokaże tej osobie palcem. Jest dzieckiem, które się z każdym wita mówi czesc na ulicy do ludzi, mówi w sklepie papa.. Bardzo lubi dzieci i ludzi. Reaguje na imię tylko w sytuacji kiedy nic nie robi. Jeśli się bawi nie ma szans na to aby zareagowała na imię. Czasami patrzy w oczy czasami nie. Jeśli jest pobudzona skacze nie patrzy... Jeśli jest bardziej spokojna to patrzy. Mówi bardzo mało... Albo pół słowa.. na siedz mówi sie... Na jedz mówi je, na idź mówi i. Na chodzi mówi cho. Na leż mówi le. Na banana mówi ba. Na daj da. Na buty bu itd. Na mój mu. jedyne całe słowa to mama, tata, kółka, duch, lala, czesc, papa, juhu na zjeżdżalnie, ała, bam, Ala. Potrafi powiedzieć odgłosy zwierząt, ale nie ich nazw... Jest wrażliwa... Jeśli widzi, że ktoś płacze pogłaszcze, jeśli widzi że ktoś jest chory to daje koc i swojego ulubionego królika. Bawi się w lekarza, udaje że karmi lalkę, bawi się w gotowanie itd. potrafi się bawić sama, ale woli bawić się że mną lub kimś innym. Czy dziecko nie reaguje na imię tylko kiedy ma autyzm? Nie wydaje mi się, aby to wynikało z problemów ze słuchem, ponieważ podaje rzeczy o które się prosi. Napewno ma problem z tym aby usiedzieć na miejscu i z tym aby się skupić . Problem z siedzeniem jest na tyle poważny, że nie potrafi zjeść obiadu bez skakania, nie potrafi usiedzieć w sklepowym wózku, w restauracji. Często wpada w szał jest płaczliwa. Nie lubi robić tego samego. Szybko się nudzi...

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry

Niestety na podstawie listu nikt nie oceni czy rozwój jest prawidłowy czy nie. To, że dziecko nie pokazuje wszystkiego paluszkiem gdy się tego oczekuje to jeszcze o niczym nie świadczy. Jeśli bardzo się martwicie najlepszym wyjściem będzie wizyta u specjalisty, który oceni poziom funkcjonowania dziecka. Wizyta u psychologa nie zaszkodzi, a może Was uspokoić. Na pewno potrzeba tez diagnozy logopedycznej gdyż w wieku dwóch lat syn powinien już wypowiadać słowa.

Pozdrawiam Agata Majda

w razie pytań zapraszam

www.pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com