Czy może to świadczyć o alergii na marchew?

U córki, która ma 10 miesięcy, w kale pojawiają się resztki marchewki. Wygląda jakby wydalała ją w takich samych kawałkach jakie jadła. Czy może to świadczyć o alergii na marchew? Czy powinnam wyeliminować ten składnik z jej diety? Jakie badania powinnam zrobić? Pozdrawiam.
KOBIETA, 35 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety wyłącznie na podstawie krótkiego opisu, nie można jednoznacznie stwierdzić przyczyny tego problemu u Pani dziecka. Najlepszym pomysłem będzie wizyta u pediatry, który zleci odpowiednią diagnostykę i w razie wykrycia czegoś niepokojącego – zaproponuje odpowiednie metody leczenia.

Czasami może się zdarzyć, że w kale malucha pojawią się jakieś resztki niestrawionych pokarmów i nie zawsze musi być to powodem do obaw. W pytaniu wspomina Pani, że taki objaw u dziecka pojawia się wyłącznie po zjedzeniu marchewki. Rzeczywiście marchewka znajduje się na liście warzyw, które często powodują alergię i może się okazać, że maluch nie toleruje tego produktu – szczególnie jeżeli pojawiają się jeszcze inne niepokojące objawy, jak np. wysypka na ciele, biegunka, czy częste wymioty. W takim przypadku wskazana jest konsultacja lekarska. Możliwe jest, że będzie konieczne wyeliminowanie tego warzywa z codziennego jadłospisu.

Więcej na temat występowania alergii pokarmowych u dziecka może przeczytać Pani w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-dzieci

Warto także sprawdzić, jak na pytania o nieco podobnej tematyce zadane przez innych użytkowników odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podejrzenie-alergii-pokarmowej-u-dziekca https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leczenie-dziecka-z-alergia-pokarmowa-i-nietolerancja-pokarmowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.