Czy to mogą być objawy alergii pokarmowej?

Witam, od jakiegoś czasu mam problemy z jelitami, dochodzi do tego męcząca biegunka, bardzo głośne przelewanie w brzuchu i mocny ból jelit. Kiedy to występuje na ciele pojawia się wysypka- początkowo wygląda jak ugryzienie komara, następnie robi się płaskie i mocno czerwone, dodatkowo bardzo swędzi. Czy to alergia pokarmowa?
KOBIETA, 20 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W tym przypadku wskazana byłaby w tym przypadku szersza diagnostyka – alergologiczna i gastrologiczna.

Wskazane przez Panią dolegliwości mogą wskazywać na wiele schorzeń. Często takie objawy jak biegunka, ból jelit, przelewanie w brzuchu czy wysypka mogą pojawić się właśnie w wyniku alergii pokarmowej. Poza nimi mogą wystąpić też wymioty, jak i silny świąd skóry. Reakcja alergiczna nie musi w tym przypadku pojawić się od razu po kontakcie z alergenem. Czasami pacjent zaczyna odczuwać je nieco później, stąd nierzadko trudno wskazać konkretne źródło tych problemów. Przeważnie takie objawy ustępują po upływie kilku godzin. Zdarza się, że mogą trwać dłużej – nawet przez kilka dni. Lista alergenów może być bardzo długa.

Nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się np. po spożyciu mleka, jajek, różnych warzyw czy owoców. Trzeba zatem sprawdzić, jaki alergen może odpowiadać za ten stan u Pani. W tym celu konieczna będzie kompleksowa diagnostyka pod okiem specjalisty. Jeżeli lekarz wykluczy problemy na tle alergiczne, należy poszukać innych przyczyn tych objawów, które mogą mieć także związek np. z różnymi chorobami układu pokarmowego.

Jednocześnie zachęcamy do przeczytania artykułu na portalu abcZdrowie.pl, który szerzej opisuje problem alergii pokarmowej: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa

Warto też przeczytać odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-te-objawy-moga-wskazywac-na-sibo-lub-alergie-pokarmowa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badania-na-nietolerancje-pokarmowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.