Czy można być w dwóch ciążach jednocześnie?

Razem z mężem staraliśmy się o dzidziusia, okres mi się spóźniał, więc zrobiłam test, wyszedł pozytywny. Po kilku dniach poszłam do ginekologa, po przeprowadzonym wywiadzie i z ostatniej miesiączki oraz po badaniu ginekologicznym. Lekarz stwierdził, że ciąża jest starsza, niż wypada z miesiączki, zrobił więc USG, a na nim nic, żadnej ciąży.
Wysłał mnie na badanie krwi, z którego wynikała ciąża. Po tygodniu znowu zrobił USG i znowu nic, a hormon rósł. Będąc w pracy poczułam, jakby coś ze mnie wypłynęło, wielki skrzep w jakiejś otoczce, natychmiast poleciałam do lekarza, zrobił USG i stwierdził, że pewnie poroniłam, kazał przyjść za tydzień.
Po tygodniu zrobił ponownie USG i powiedział, że macica sama ładnie się oczyściła i nie będzie trzeba łyżeczkować. Kazał jeszcze dla pewności zrobić krew na obecność hormonu, zrobiłam i on ciągle rósł. Po tygodniu znowu byłam u lekarza z silnym bólem w podbrzuszu, okazało się, że pękła mi ciąża pozamaciczna (usunięto jajowód).
Moje pytanie brzmi: czy mogłam być jednocześnie w obu ciążach, tej normalnej i pozamacicznej? Nie bardzo rozumiem, co mogło ze mnie wypłynąć tego dnia w pracy.
Dziękuję bardzo za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Stan, o który Pani pyta, nazywamy ciążą heterotopową. Zdarza się to bardzo rzadko i raczej w przypadku, gdy zastosowano zapłodnienie in vitro. Nie sądzę, byśmy w Pani przypadku mieli do czynienia z taką sytuacją, raczej była Pani po prostu w ciąży pozamacicznej. Krwawienia z dróg rodnych w jej przebiegu mogą się zdarzać.

Nie wspomina Pani, jakie wartości osiągnęło stężenie beta HCG w Pani krwi. Zazwyczaj pęcherzyk ciążowy jest możliwy do uwidocznienia w badaniu USG, kiedy poziom tego hormonu sięga 1200-1500 mIU/ml.
Jeśli lekarzowi nie udaje się zobrazować pęcherzyka w macicy przy takim poziomie beta HCG, nasuwa się podejrzenie ciąży ektopowej (pozamacicznej). Ponadto, dynamika wzrostu tego stężenia jest mniejsza niż w przypadku ciąży wewnątrzmacicznej, w której to oczekujemy na początku ciąży ok. dwukrotnego wzrostu co dwa dni.

Pozdrawiam serdecznie!