Czy można krople Dicortineff zaaplikować do ucha?

Dzień dobry. Otrzymałam od lekarza dicortineff w kroplach na zapalanie spojówek. Od jutra zaczynam stosować ten lek, gdyż muszę wykupić go w aptece. Mam problem z oczami natury bakteryjnej, ale także coraz częściej boli mnie także ucho. Czy mogę zatem te krople dicortineff także zaaplikować do ucha w tym samym czasie co do oka? Lekarz zalecił mi brać po dwie krople do ucha przez 7 dni. W związku z tym, że na wizytę u laryngologa trzeba u mnie czekać dwa miesiące, byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedz na moje pytanie. Serdecznie dziękuję.

Magdalena Mroczek

Decortineff to preparat trójskładnikowy, zawierający jako substancje aktywne neomycynę, gramicydynę i octan fludrokortyzonu. Lek może być stosowany w postaci maści lub kropel. Lek stosuje się w stanach zapalnych gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek i powiek. W przypadku schorzeń laryngologicznych ma on zastosowanie w stanach zapalnych ucha zewnętrznego i środkowego, stanach zapalnych ucha po zabiegach oraz po urazach zewnętrznego przewodu słuchowego.

Krople do ucha należy zakraplać w pozycji leżącej i pozostać w tej pozycji przez około 15 min. Krople do oczu wkrapla się do worka spojówkowego. Ważne jest stosowanie innych buteleczek z lekiem do oczu i ucha oraz przestrzeganie odpowiednich zasad higieny.

Lek należy stosować do 2 dni po ustąpieniu objawów, nie dłużej jednak niż 7 dni łącznie. Jeśli dolegliwości ze strony ucha nie przejdą po upływie 7 dni lub ulegną pogorszeniu należy jak najszybciej skontaktować się z laryngologiem

Jeśli chodzi o diagnostykę bólu ucha, to objawy tego nie należy lekceważyć. To czy Dicortinef pomoże, zależy od przyczyny bólu ucha. Może on być spowodowany stanem zapalnym ucha, co jest wskazaniem do przyjmowania leku. Ból ucha może mieć też inne przyczyny tj. różnica ciśnień między uchem środkowym a otoczeniem, zatkaniem woskowiną czy może być też bólem rzutowanym, pochodzących z innych obszarów głowy. W tym przypadku lek okaże się prawdopodobnie nieskuteczny. W przypadku bardzo silnego lub utrzymującego się bólu ucha wizyta u laryngologa i badanie laryngologiczne są niezbędne.