Czy picie oliwy z oliwek zapobiega zaparciom?

Czy picie oliwy z oliwek po 1 lyzce dziennie zapobiega zaparciom? Czy moze tez pomoc, jak juz jest zaparcie? Dziekuje za odpowiedz.

Witam Panią,
tłuszcz może wpływać na tzw. szybszy pasaż jelitowy, czyli przesuwanie mas kałowych przez jelito grube. Natomiast proszę pamiętać, że oliwa jak i każdy inny tłuszcz jest wysoko kaloryczny. Sugerowałabym picie dużej ilości wody (ok. 2 litrów), przez cały dzień w niewielkich porcjach między posiłkami. Proszę włączyć do diety produkty bogate w błonnik, pełnoziarniste pieczywo zamiast białego, kasze (zwłaszcza gryczaną), płatki owsiane, owoce suszone. Na zaparcia pomaga również wywar z suszonych śliwek, ewentualnie kompot z suszonych owoców. W leczeniu zaparć dieta powinna być bogata w warzywa, szczególnie suszone.
Pozdrawiam
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny