Czy powinnam już zacząć stosować tabletki hormonalne, żeby przesunąć termin miesiączki?

Witam, 9 lipca mam ślub i bardzo zależy mi aby w tym wyjątkowym dniu nie myśleć o tym, że dostane okres bo z moich obliczeń wynika, że akurat 8 lipca wystąpi pierwszy dzień miesiączki. Nigdy wcześniej nie stosowałam żadnych tabletek hormonalnych. Byłam dziś u ginekologa i otrzymałam 2 opakowania tabletek antykoncepcyjnych aby przesunąć miesiączkę, tylko zastanawiam się czy nie jest za wcześniej aby je stosować? Bo w sumie do ślubu mam jeszcze 5 miesięcy? Bardzo proszę o radę!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Fakt, kiedy powinna Pani rozpocząć przyjmowanie przepisanego preparatu hormonalnego tak w zasadzie zależy od kilku czynników. Po pierwsze zależy od tego, czy chce Pani przyjmować preparat na stałe czy ma być to tylko przesunięcie miesiączki. Po drugie zależy także od tego, czy chce Pani już teraz zabezpieczać się przed ciążą poprzez preparat hormonalny, czy też dopiero po ślubie.

Ogólnie mówiąc może Pani rozpocząć stosowanie tabletek już teraz, przy czym konieczne będzie ich stosowanie aż do czasu ślubu, by wtedy przesunąć krwawienie. Jeżeli chce Pani tylko przesunąć miesiączkę może Pani rozpocząć stosowanie preparatu na przykład 1-2 cykle wcześniej. Musi się jednak Pani liczyć z tym, że podczas stosowania pierwszych opakowań tabletek jednym z najczęściej występujących działań niepożądanych są plamienia/krwawienia śródcyklowe.

Proszę pamiętać, że zawsze może skonsultować się Pani ze swoim specjalistą ginekologiem, który rozwieje wszystkie Pani wątpliwości oraz pomoże dobrać najlepszy termin rozpoczęcia antykoncepcji.