Czy powinnam w związku z tym wykonać jeszcze jakieś badania?

Dzień dobry, kobieta 24 lat, od roku leczę niedoczynność tarczycy Moje wyniki to LH 10,10 mIU/l FSH 5,63 mIU/l DHEA-SO4 253,00 ug/dl Estradiol 19,60 pg/ml Testosteron 24,40 ng/dl SHBG 28,80 nmol/l Doktor powiedziała, że mam nieprawidłowy stosunek LH do FSH i zaleciła resztę badań (robione w 4 dzień cyklu): AMH 5,23 ng/ml TSH 2,410 Prolaktyna teraz 621 spadła z poziomu 994 Androstandion 2,33 Ferrytyna. 52,40 wynik z usg to: "prawidłowy obraz narządu rodnego, endometrium 15mm" Moje pytanie to czy poza problemami tarczycy coś jeszcze może mi dolegać. Wyczytałam, że takie AMH może występować przy PCOS czy z tych badań może to wynikać, że poza tarczycą dolega mi coś więcej? Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś badania?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani pełniejszą diagnostykę hormonalną, aby sprawdzić ogólny stan funkcjonowania organizmu.

Istotnym jest, czy obecnie występują pewne objawy, świadczące o zaburzeniach pracy tarczycy, czy jajników.

Na podstawie przedstawionych wyników badań, można by stwierdzić, że większość parametrów wystąpiło w ustalonych normach referencyjnych. Jednakże w przypadku hormonu prolaktyny, wartość ta okazała się za wysoka. Należałoby odnaleźć przyczynę takie wzrostu, gdyż takie zaburzenie może wpływać na pracę jajników oraz tarczycy. W przypadku występowanie zwiększonego poziomu prolaktyny można wykonać tomografię komputerową mózgu, aby ocenić stan przysadki mózgowej.

Natomiast stężenie hormonu AMH wykonuje się głównie u kobiet planujących ciążę. Jest on wytwarzany przez jajniki i niezbędny jest w diagnostyce niepłodności.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem ginekologiem oraz endokrynologiem. Specjalista po analizie wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/amh

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.