Czy stres mógł zaszkodzić wczesnej ciąży?

Czy silny i długotrwały stres w 5 i 6tc mógł zaszkodzić zarodkowi w rozwoju? Czy mógł też wpłynąć negatywne na rozwój łożyska?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

silny i długotrwały stres szkodzi zdrowiu, a więc oczywistym jest, że może zaszkodzić również dziecku. Niesie on ze sobą zagrożenia na każdym etapie ciąży.

W pierwszym trymestrze może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju narządów lub wad wrodzonych. Silny i przewlekły stres może sprawić, że dziecko będzie niedożywione lub niedotlenione, a noworodek może urodzić się z niską wagą. Jeśli stres jest bardzo silny, może spowodować obumarcie płodu.

Warto więc dbać o siebie w tym szczególnym czasie, stosować techniki relaksacyjne i dużo odpoczywać.

Więcej o stresie w ciąży przeczyta Pani w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod poniższym adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/stres-w-ciazy.

O tym, jak wpływa na dziecko pisaliśmy poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-stres-w-ciazy-wplywa-na-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.