Czy ta waga córki jest dobra?

Moja córka ma 12 lat i waży 70 kilo przy wzroście 170. Zażywa dużo aktywności fizycznej i nie je dużo słodyczy. Mam się martwić? Czy jej waga jest prawidłowa?

Dzień dobry,

Kierując się normami rozwojowymi na podstawie badań OLA i OLAF, Pani 12-letnia córka uzyskała wynik powyżej 97 percentyla zarówno we wzroście, jak i masie ciała. Oznacza, że Pani córka jest statystycznie wyższa oraz cięższa niż 97 procent jej rówieśników tej samej płci. Być może wraz z czasem dojrzewania proporcja wzrostu do masy ciała ulegnie zmianie. W chwili obecnej warto zachęcać córkę do regularnej aktywności fizycznej oraz zdrowej diety, w której nie brakuje świeżych warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych (np. płatków owsianych, kaszy gryczanej, kaszy jęczmiennej, ryżu brązowego, pieczywa razowego, ciemnego makaronu), roślin strączkowych (np. soczewicy, ciecierzycy, fasoli, hummusu, tofu, bezcukrowego napoju sojowego), fermentowanych przetworów mlecznych (np. jogurtów, kefirów naturalnych, serów twarogowych), tłustych ryb (np. łosoś, makrela, pstrąg łososiowy), chudego mięsa drobiowego, niesolonych i niesłodzonych orzechów, nasion, pestek, gorzkiego kakao, gorzkiej czekolady oraz oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

Witam,

Uwzględniając BMI i odnosząc się do siatek centylowych, u córki występuje nadwaga (co w trakcie dorastania może się oczywiście zmienić, jednak już teraz warto zadbać o zdrowy styl życia). Najlepiej, jeżeli zwiększy ona swoją aktywność fizyczną - taką jaką lubi. Warto zwrócić uwagę, by dieta była po prostu zdrowa i dostarczała wszystkich składników odżywczych - witamin, składników mineralnych (warzywa i owoce), białka (w postaci chudego mięsa, chudego nabiału (kefiry, maślanki, jogurty - naturalne, np. w postaci koktajli, roślin strączkowych - soczewicy, ciecierzycy, fasoli), węglowodanów (pieczywo pełnoziarniste, płatki pełnoziarniste, kasze, makarony, ryż), tłuszczów (tłuste ryby morskie, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, orzechy, nasiona) w odpowiednich ilościach, zwłaszcza w tym wieku, kiedy dziecko dorasta. Ważne, aby córka spożywała również płyny w odpowiedniej ilości - najlepiej wodę - aby uatrakcyjnić jej smak, można dodać cytrynę, limonkę, ogórka świeżego, miętę, maliny, truskawki, melisę - na co ma się tylko ochotę:).

Pozdrawiam i w razie pytań zapraszam do kontaktu,

www.prostoizdrowo.pl

prostoizdrowodiet@gmail.com