Czy z moimi jelitami wszystko jest w porządku?

Witam mam 23 lata na kolację zjadlem kotlelty mielone z indyka.2 godziny później odbija mi się nimi a mało tego puszczam gazy o identycznym zapachu mielonych dlaczego jest taki zapach ? Czy z moimi jelitami czy zoladkiem coś nie tak?

Pozdrawiam
Dietetyk Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado.pl)

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Przyczyną pańskich problemów gastrycznych mogą być różne czynniki, m. in.: być zbyt szybka konsumpcja dania, ale także sposób jego przyrządzenia.
Podczas szybkiego spożywania pokarmu, organizm nie nadąża z trawieniem dużych kawałków jedzenia, co w połączeniu z bakteriami jelitowymi prowadzi do fermentacji, a dalej do powstania gazów o nieprzyjemnym zapachu, w którego skład wchodzi metan, dwutlenek węgla, tlen, azot, wodór, siarkowodór . Oprócz tego, jedzenie w pośpiechu sprawia, iż połykamy powietrze, które następnie gromadzi się w jelicie pod postacią gazów.
Przyczyną może być także nieprawidłowa flora bakteryjna jelit. W takim wypadku warto wzbogacić swoją dietę w produkty fermentowane, zawierające żywe kultury bakteryjne, np.: jogurt, kefir, kapusta kwaszona, ogórki kwaszone.
W przypadku powtarzających się problemów z jelitami po spożyciu pokarmu, należy udać się do specjalisty, w celu wykonania kolonoskopii, a także ograniczyć smażone ciężkostrawne potrawy, natomiast zwiększyć ilość błonnika i wody. Jeżeli chodzi o technikę kulinarną najlepiej przyrządzać potrawy gotowane w wodzie bądź na parze.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto przeczytać również
Naturalne sposoby na poprawę trawienia
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/naturalne-sposoby-na-poprawe-trawienia.html?c=9