Czy zajdę jeszcze w ciążę? Ostatni płód przestał się rozwijać

Mam 35 lat, 2 dzieci -10 i 13 lat. Choruję na niedoczynność tarczycy od 4 lat, leczę się, wyniki są w porządku. W październiku 2010 zaszłam w ciążę, którą w styczniu 28 poroniłam i mi ją łyżeczkowali -stwierdzili, że płód przestał się rozwijać. Jakie mam szanse na urodzenie kolejnego dziecka? Czy stosować jakieś leczenie?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Fakt, że zaszła Pani w ciążę świadczy, że jest płodna i kolejne zapłodnienie będzie najprawdopodobniej możliwe. Obecnie nie ma potrzeby wykonywać pogłębionej diagnostyki, w celu szukania przyczyny poronienia, zaleca się raczej dalsze staranie o kolejne dziecko. Większość poronień na wczesnym etapie związanych jest z wadami rozwojowymi płodu, powstającymi w sposób losowy i jako takie, nie powtarzającymi się w kolejnych ciążach. Oczywiście ryzyko poronienia jest sotunkowo wysokie w Pani wieku i należy się z tym liczyć.

Obecnie warto wykonać ogólne badanie narządu rodnego wraz z USG, wymaz na posiew z pochwy, morfologię i badanie moczu. Można również przeprowadzić badania w kierunku chorób zakaźnych (mukowiscydoza, toksoplazmoza, HIV, etc.) Jeśli poronienie powtórzyłoby się w kolejnej ciąży, zalecałabym przeprowadzenie pełnej diagnostyki możliwych przyczyn.

Pozdrawiam serdecznie!