Czy zatem te skurcze mogą być na tle psychicznym?

Chciałabym zapytać czy zaburzenia rytmu serca takie jak: skurcze dodatkowe i napadowy częstoskurcz nadkomorowy mogą mieć podłoże psychogenne? Pytam dlatego, że odkąd przechodzę trudny etap w życiu (silna nerwica i stany depresyjne) pojawiły się wyżej wspomniane zaburzenia ze strony serca. Nigdy wcześniej ich nie miaŁam , a od dwóch lat jest dramat. Męczą mnie każdego dnia, a to jeszcze bardziej pogłębia stany lękowo-depresyjne. Czy zatem te skurcze mogą być na tle psychicznym? Pozdrawiam

Witam
Aktywność układów – hormonalnego, immunologicznego,
sercowo-naczyniowego czy też pokarmowego pozostaje
w bezpośrednim związku z funkcjonowaniem mózgu.
Zatem objawy, które Pani opisuje mogą być zaburzeniami
psychogennymi. Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Wskazana wizyta u kardiologa, który pokieruje dalszą
ścieżką diagnostyczną i ewentualnie zastosuje odpowiednie leczenie.
W leczeniu nerwic i stanów depresyjnych oraz ich konsekwencji,
najlepszym sposobem dotarcia do przyczyny i znalezienia sposobu
rozwiązania problemu jest podjęcie psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Teoretycznie opisane przez Panią problemy kardiologiczne mogą być psychogenne. Jednak czy tak jest może stwierdzić lekarz prowadzący, który zna przebieg Pani dolegliwości i ogólny stan Pani organizmu.
Stres, którego Pani doświadcza, może być jednym z czynników, wpływającym na przebieg zaburzeń kardiologicznych. Jeżeli ma Pani stwierdzone zaburzenia nerwicowe czy depresyjne albo dzieje się w Pani życiu coś, z czym trudno samej sobie poradzić, zachęcam do wizyty u psychoterapeuty, który na podstawie zebranych informacji, będzie w stanie zaproponować Pani adekwatną pomoc.
Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Bukowska

Dzień dobry, skurcze o których pani pisze mogą mieć podłoże psychogenne, jednak w pierwszej kolejności należy wykluczyć podłoże somatyczne, z tego względu zalecam konsultacje u lekarza. Jeżeli podłoże psychogenne zostanie wykluczone zachęcam do konsultacji u psychologa - psychoterapeuty. Pozdrawiam.

Witam Panią. Badania przeprowadzone w połowie lat 90-tych XX wieku jednoznacznie dowiodły istniejące połączenia między naszym układem nerwowym a układem immunologicznym (odpornościowym). Stało się to możliwe dzięki takim urządzeniom jak tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. Skurcz i rozkurcz serca należą do naszego naturalnego rytmu. Kiedy jakieś wydarzenia wywołują u nas napięcie, stres wówczas może dojść do rozregulowania również w obrębie tego naturalnego rytmu. Tak więc odpowiadając na Pani pytanie tak, to co Pani u siebie obserwuje może mieć naturę psychogenną. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/