Czym może być guzek na odbycie?

Ostatnio zrobil mi się jakiś "guzek" na odbycie. Sam w sobie nie boli ale trochę się przestraszyłem. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

guzek w okolicach odbytu może być hemoroidem – niestety nie sposób tego stwierdzić z całą pewnością, ponieważ podał Pan za mało informacji. Istotne jest, czy guzek jest miękki, czy usytuowany jest nieopodal odbytu, czy przy samym odbycie, od jak dawno go Pan ma, a także czy zaobserwował Pan krew w stolcu lub podczas podcierania się.

Dlatego też sugerowałabym wizytę u lekarza – już proste badanie per rectum pozwoli na ustalenie, czy źródłem Pańskich dolegliwości jest choroba hemoroidalna – we wczesnych stadiach może nie dawać nasilonych objawów poza delikatnym świądem odbytu, pieczeniem czy krwawieniem w trakcie wypróżniania.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Jeżeli nie zauważył Pan żadnych dolegliwości to można również przypuszczać, że guzek przy odbycie jest zakrzepem hemoroidalnym, powstałym w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego u ujścia odbytu. Może Pan smarować guzek maścią na hemoroidy i obserwować, czy zmiana się wchłania. Warto również zwrócić uwagę zarówno na rytm wypróżnień, jak ich postać, a także tryb życia – hemoroidy to coraz częstsza przypadłość, która może dotykać młode osoby.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-to-powazna-choroba-cywilizacyjna-mamy-skuteczny-preparat-na-ich-leczenie-ktory-dziala-juz-po-kilku-minutach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.