Co oznacza ta twarda grudka przy odbycie?

Witam. Od paru dni zaobserwowałem w okolicy odbytu twarda grudkę ktora jest bezbolesna(wielkości malego paznokcia), dodam ze nie mam problemów z wypróżnianiem. Czy może to być np od usuwania owłosienia w tej okolicy ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zmiany pojawiające się wskutek usuwania owłosienia zazwyczaj mają związek z infekcją bakteryjną, która powoduje stan zapalny i określana jest często mianem zapalenia mieszka włosowego. Jednak w Pana przypadku raczej mało prawdopodobne jest, by grudka miała związek ze stanem zapalnym – zakażenia skóry bądź tkanki podskórnej, które tworzą grudki i zgrubienia, są bolesne.

Tutaj więcej o zapaleniu mieszków włosowych: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-mieszkow-wlosowych-objawy-i-leczenie.

Trudno precyzyjnie określić, czym jest wspomniana przez Pana zmiana, ponieważ nie napisał Pan, w którym miejscu się znajduje – w okolicach odbytu mogą być zlokalizowane także guzki krwawnicze, zwane hemoroidami. Są naturalnymi strukturami mającymi na celu uszczelnienie odbytu i wówczas są bezbolesnymi poduszeczkami wypełnionymi krwią, a gdy obejmuje je stan zapalny, to również sprawiają dyskomfort.

Jeśli jest Pan zainteresowany, o hemoroidach może Pan przeczytać tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Wreszcie guzki przy odbycie mogą wskazywać zmiany nowotworowe lub infekcję HPV – wówczas jest to tzw. brodawka płciowa czy też kłykciny kończyste, a ich postać określa się jako kalafiorowatą.

Na pewno każda niepokojąca i trudna do zidentyfikowania zmiana wymaga konsultacji lekarskich. Może Pan zgłosić się do lekarza z przychodni POZ – obejrzenie zmiany, być może również badanie per rectum może pomóc w identyfikacji grudki lub pozwoli lekarzowi na skierowanie Pana do odpowiedniego specjalisty – to jest proktologa lub dermatologa

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czyrak-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.