Depresja czy zwykłe lenistwo?

Mam 23 lata i mam dwójkę kochanych dzieci. Jednak od dłuższego czasu nie potrafię żyć jak dotąd. Codziennie rano ciężko jest mi wstać z łóżka, gdyby nie dzieci nie widziałabym innego powodu, potem gdy wypełnię swoje obowiązki przy dzieciach, najchętniej bym usiadła cały dzień i nic nie robiła. Ale to nie jest tak, że do końca sprawia mi to przyjemność, bo patrzę na moje dzieci wtedy i myślę, że chciałabym się z nimi pobawić, wyjść na spacer, ale po prostu mi się nie chce. Mam czasami pomysły żeby zrobić coś nowego, spotkać się może z kimś, ale kończy się to tylko na myśleniu. Nie wiem czy to tylko czyste lenistwo, czy to chodzi o coś innego. Strasznie się też meczę wszystkim i nudzę, nie mam ochoty na nic, brak mi zainteresowań. Już bardzo długo nie spotykałam się z ludźmi, około 2 lat, odkąd urodziłam pierwsze dziecko i teraz nie potrafię rozmawiać z ludźmi, boję się kontaktów z nimi. Kiedy muszę wyjść coś załatwić lub iść z dzieckiem do lekarza jest to dla mnie ogromny problem, boję się takich sytuacji. Jest wile takich zachowań, gdzie nie potrafię sobie radzić z prostymi rzeczami. Wiem, że nie mogę być dalej w takim stanie, bo moje dzieci mnie potrzebują, a ja sama nie wiem jak sobie z tym poradzić. Chcę też cieszyć się życiem i doceniać to co mam, a tego nie potrafię - czy da się to zmienić?

Witam serdecznie,
Wiele wskazuje na to, że ma Pani objawy zespołu depresyjnego. Typowe dla depresji jest pogorszenie samopoczucia w godzinach porannych, poczucie braku energii, problemy z koncentracją uwagi, które utrudniają planowanie czynności, zmniejszenie zdolności do odczuwania przyjemności, utrata dotychczasowych zainteresowań.
Depresja zmienia sposób, styl myślenia. W depresji łatwo przychodzi więc samooskarżanie, przypisywanie sobie nadmiernej odpowiedzialności za negatywne zdarzenia lub własne samopoczucie i zachowanie. Stąd objawy są przypisywane np. lenistwu.
W tej sytuacji polecam Pani konsultację u psychiatry, który zaproponuje skuteczne leczenie. Pomoże ono Pani odzyskać satysfakcję z życia i dotychczasową aktywność. Warto również rozważyć wizytę u psychoterapeuty.
http://portal.abczdrowie.pl/wszystko-o-depresji

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia

Szanowna Pani,

Myślę, że najwłaściwszym rozwiązaniem byłaby w Pani sytuacji konsultacja psychologiczna, która rozwiałaby Pani wątpliwości. Postawienie diagnozy przez Internet nie jest możliwe. Objawy jakie Pani opisuje należą do zespołu depresyjnego, są to m.in.: obniżenie nastroju, niezdolność do odczuwania radości, poczucie bezwartościowości, pesymizm i utrata nadziei, trudności w podejmowaniu decyzji czy zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, a także zaniedbywanie codziennych obowiązków.
Idealnie byłoby gdyby skorzystała Pani z konsultacji psychologa w Pani miejscu zamieszkania, do czego życzliwie zachęcam.

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl