Dlaczego jeszcze nie mam okresu?

Mam 19 lat, stosuję tabletki antykoncepcyjne Y*** (schemat 24+4). Jutro zaczynam 3 opakowanie. A jeszcze nie dostałam okresu, chociaż dziś biorę ostatnią tabletkę placebo. Ostatnio okres dostałam dopiero po 3 tabletce placebo. Kochałam się z chłopakiem bez zabezpieczenia i kończył we mnie. Było to tydzień temu. Tabletki biorę codziennie między 19.00 a 19.30, żadnej nie pomienęłam. Czy to normalne, że nie dostanę okresu? Obawiam się, że mogę być w ciąży. Nie miałam nudnosci ani biegunki. Nie biorę żadnych innych leków. Chłopak mnie uspokaja, że ginekolog mowiła, że można kończyć bez zabezpieczenia innego, ale ja martwię się brakiem okresu. Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Proszę poczekać do ostatniego dnia zażywania tabletek placebo. Brak okresu podczas przyjmowania tabletek placebo może (ale nie musi) oznaczać ciążę, a ponieważ antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu, przed rozpoczęciem nowego opakowania należy ciążę wykluczyć (test ciążowy). Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami, nie występowały wymioty oraz nie zażywała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca), to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1% i nie ma Pani powodów do obaw. Pomimo to test ciążowy należy wykonać (tak na wszelki wypadek).

Pani partner ma rację - jeśli tabletki antykoncepcyjne stosuje się zgodnie z zaleceniami, regularnie, nie pomija się żadnej, to nie ma potrzeby stosowania dodatkowej formy antykoncepcji.

Pozdrawiam!