Dlaczego mam ten ból w klatce piersiowej mając 19 lat?

Od kilku dni boli mnie w klatce piersiowej i czasami kłuje raz z lewej raz z prawej, czuje ucisk szybko się męczę wtedy serce mocno bije i uczucie ciężkości przy oddychaniu. Lekarz rodzinny po wykonanym EKG wykluczył choroby serca, stwierdził, że może to być nerwica, Czy jest to coś poważnego ? Ponieważ ból utrzymuje się już kilka dni i czuje niepokój jeśli chodzi o serce, czasami towarzysza temu też zawroty głowy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sugestia lekarza, który wykonywał badanie może być słuszna. Takie objawy mogą wskazywać na nerwicę, która daje takie dolegliwości, jak: duszności, kołatanie serca, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, nadmierna potliwość czy trudności związane ze złapaniem głębokiego oddechu.

Takie nerwobóle często bywają mylone z zawałem serca, dlatego mogą spowodować ataki paniki. Warto więc być świadomym, iż znaczenie ma tutaj stan psychiczny, z którym nerwobóle są ściśle powiązane.

Jeśli faktycznie cierpi Pani na nerwicę, to wskazane by było podjęcie psychoterapii, która zniweluje dolegliwości bólowe po rozwiązaniu problemu, z powodu którego one powstają. Czasem konieczne jest również wdrożenie leczenia farmakologicznego w celu wyciszenia. Ważne są również metody wspomagające, które zostały opisane w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-pomoc-w-walce-z-nerwica.

W pierwszej kolejności należy jednak wykluczyć inne możliwe choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.