Dlaczego moje podbrzusze urosło?

Od czego może mi rosnąć dolna część podbrzusza (nad częścią łonową) ? Ostatni raz kochałam się z facetem ponad 4 miesiące temu, w tym czasie już pojawił się 5-krotnie okres a także wykonałam kilka testów ciążowych (wszystkie negatywne), pierwszy zrobilam tydzień po pierwszym okresie i kolejny raz powtórzyłam za tydzień, potem zaś wykonałam kolejny po 2 okresie tak jak pierwszy ponieważ w mojej głowie pojawiały się obawy przez co odbiło się tym że momentami nie byłam w stanie nic zjeść lub wręcz przeciwnie mimo sytego posiłku miałam wrażenie że muszę co chwilę coś przełykać, pojawiały się problemy z oddawaniem kału, odbijanie nawet gdy nic nie zjadłam, po jakimś czasie stopniowo znikły, no i ostatni po 3 okresie, zaniepokoiło mnie to że tym razem był bardziej skąpy niż zawsze ale wtedy właśnie był wyjazd w góry, dokładnie w drugi dzień okresu wybraliśmy się na zdobywanie szczytu, nad częścią łonową zaczeło się tworzyć lekkie zarysowanie które do teraz mnie niepokoi i powoduje spory stres, które w ciągu ponad półtora miesiąca się lekko wypukliło i po jedzeniu wydaje się zaokrąglone, ogólnie mam płaski brzuch, jestem osobą niską, mało wysportowaną, więc sądziłam że gdybym była w ciąży to już dawno by było widać, ale ciągle mnie ta myśl strasznie niepokoi szczególnie przez tą dolną część podbrzusza

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie podbrzusze w tym miejscu może się zaokrąglić na początku ciąży, natomiast w Pani przypadku można ją wykluczyć, co potwierdzają testy ciążowe oraz regularnie pojawiająca się miesiączka.

Natomiast jeżeli równolegle pojawiły się u Pani problemy jelitowe, to mogą one świadczyć o jakimś stanie zapalnym jelit lub jednej z chorób ginekologicznych. Sugerowałabym zatem udanie się w pierwszej kolejności do ginekologa – konieczne jest badanie, w tym USG TV. Możliwe, że to zapalenie przydatków – więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-przydatkow-przyczyny-objawy-leczenie.

Jeżeli dolegliwości o podłożu ginekologicznym zostaną wykluczone, to należy skonsultować dolegliwości z internistą lub gastrologiem. Warto rozważyć endoskopowe badanie jelit, by móc zdiagnozować choroby takie jak IBS czy zapalenie uchyłków jelita grubego. Być może też powód jest bardziej prozaiczny – tutaj odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszony-i-zaokraglony-od-dolu-brzuch.

Zachęcam także do zapoznania się także z tą infografika: https://portal.abczdrowie.pl/11-objawow-powaznych-chorob-jelita-grubego-nie-lekcewaz-tych-objawow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.