Drożdżyca przewodu pokarmowego a seks

Witam! Od jakiegoś czasu zacząłem się źle czuć (ogólne osłabienie organizmu, kłopoty ze snem, problemy gastryczne, nasilająca się alergia, problemy z pamięcią oraz skupianiem się). Zrobiłem mnóstwo badań żeby to wyjaśnić. Praktycznie wszystko wyszło dobrze poza posiewem kału - tutaj wynik dodatni candidy albicans i parapsilosis - wzrost średni. Mam następujące pytania: 1. Czy podczas uprawiania seksu oralnego mogłem zarazić partnerkę? Dodam, iż ona była stroną bierną. 2. Czy również poprzez głęboki pocałunek mogę zarazić? 3. Robiłem również posiewy bakteriologiczne i mykologiczne moczu. W obu przypadkach wynik ujemny. Czy to oznacza, że mój układ rozrodczy nie jest zainfekowany grzybem? Pytam pod kątem seksu (cały czas w prezerwatywie), którego zresztą od momentu zdiagnozowania nie uprawiam. Ale mimo wszystko martwię się o moją partnerkę.

Witam! Posiew kału wykazał obecność drożdżaków, biorąc pod uwagę objawy oraz wynik posiewu można ten stan określić jako drożdżycę przewodu pokarmowego. Drożdżaki mogą występować w jelicie grubym także u zdrowych ludzi nie powodując dolegliwości. Rozwojowi infekcji sprzyjają stany obniżonej odporności np. antybiotykoterapia o szerokim spektrum, wówczas może dochodzić do rozwoju grzybni drożdżaków co powoduje rozwój objawów. Odpowiadając bezpośrednio na Pańskie pytania: w opisanej sytuacji do przeniesienia drożdżaków może dojść na drodze pokarmowej, a więc seks oralny lub głęboki pocałunek może spowodować szerzenie drożdżaków. Jednakże, jeśli partnerka nie zgłasza żadnych objawów to prawdopodobnie nie doszło do rozwoju infekcji i nie ma powodów do obaw. Jeśli chodzi o układ rozrodczy to prawdopodobnie nie ma powodów do obaw. Najczęściej drożdżyca ogranicza się do przewodu pokarmowego, a do uogólnionej infekcji predysponują stany znacznie osłabionej odporności. Całkowitą pewność odnośnie stanu układu rozrodczego zapewni posiew nasienia, ale wydaje się, że nie jest konieczny. Podsumowując, może Pan współżyć z partnerką bez obaw o jej zdrowie. Jeśli chodzi o Pańską sytuację to wynik oraz objawy skłaniają ku zastosowaniu leku przeciwgrzybiczego oraz probiotyków, które pomogą przywrócić homeostazę przewodu pokarmowego. Pozdrawiam serdecznie!