Duża ilość wody w organizmie

Córka waży 91 kg, ma 16 lat, 173 cm wzrostu, jest bardzo aktywna fizycznie. Poza 4 godz. lekcji W-fu w szkole uczęszcza na lekcje tańca 5 godz w tygodniu. Wcześniej stosowała diety pod okiem dietetyków. Niestety każdy z nich nas "zostawił", gdyż nie potrafili sobie poradzić z brakiem utraty wagi przez córkę przy ich dietach. W rodzinie występuje nadwaga u dziadków. Byłam z córką u lekarza rok temu - kazał czekać, bo dziecko wyrośnie. Na razie rośnie tylko waga! Jadłospis jest bardzo wzorcowy jak u dietetyków: 5 posiłków 1200 kcal. Dieta redukcyjna dla młodzieży Centrum Leczenia Otyłości. Córka traci max 3 -4 kg w przeciągu 1.5 miesiąca. Następnie waga zatrzymuje się i jest nie do ruszenia. Nie występują choroby przewlekłe. Miała robiony pomiar tłuszczu i wody w organizmie, i w trakcie diety spadała ilość tłuszczu, ale za każdym razem ilość wody w organizmie wzrastała, a z tą właśnie wodą żaden dotąd dietetyk sobie nie radził! Dlatego proszę gorąco o pomoc. Co mogę zrobić, aby pomóc córce? Badania tarczycy są prawidłowe.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Myślę, że 1200 kcal to za mało jak na nastolatkę, które intensywnie trenuje i uczy się (a więc potrzebuje także energii by nie mieć problemów z koncentracją).
Raczej nie polecałabym w Jej przypadku diet zawierających poniżej 1700-1800 kcal, gdyż znacząco wzrasta wtedy ryzyko efektu jo-jo.
Skłonność do obrzęków (zatrzymywania wody w organizmie) skonsultowałabym z lekarzem (czy nie ma np. zaburzeń hormonalnych).
Być może przyczyną jest wypijanie dużych ilości wysokosodowej wody, solenie potraw, lub stosowanie leków (proszę zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu).
Przede wszystkim istotna jest informacja, czy zawartość wody mieści się w normach.

Prosiłabym także o opisanie dwóch przykładowych jadłospisów (z dnia powszedniego i weekendu).
Dobrze gdyby były to notatki córki (z porą posiłków, rodzajem produktów, ilością).
Być może problemem jest to, iż córka "wygłodniała" po stosowaniu diety niskoenergetycznej podjada między posiłkami, o czym nie jest Pani informowana.
Inną sprawą jest to, że intensywne treningi doprowadzają do rozwoju tkanki mięśniowej, a ta waży więcej niż tk. tłuszczowa, przez co można odnieść wrażenie, iż redukcja masy ciała ulega zatrzymaniu (pozornemu).

Pozdrawiam ciepło