Ile czasu można przetrzymać krążek?

Dzień dobry! 14 lutego powinnam wyciągać krążek antykoncepcyjny i mieć 7-dniową przerwę, ale chcę przesunąć okres o tydzień. Czy tak można? W ulotce piszą, że 1 tydzień jest OK. Czy to prawda? Wszystko jest OK, jeśli zostawię go dłużej? Jeśli tak, to o ile?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

To, że nie wyjmie Pani krążka antykoncepcyjnego, nie musi gwarantować Pani braku okresu w tym czwartym tygodniu... Dawka hormonów znajdująca się na krążku jest przeznaczona na trzy tygodnie, więc w czwartym tygodniu może być już tych hormonów za mało, aby powstrzymać krwawienie. Dodatkowo, gdyby "przetrzymała" Pani krążek przez 4 tygodnie, a następnie zrobiła 7-dniową przerwę, to istniałoby niebezpieczeństwo obniżenia skuteczności antykoncepcji i ryzyko ciąży. Jeśli zależy Pani na przesunięciu okresu, to chyba lepiej jest pominąć ten tydzień bez krążka i od razu po wyjęciu obecnego krążka, zaaplikować kolejny. Proszę jednak skonsultować to działanie ze swoim ginekologiem.

Pozdrawiam!