Interpretacja wyników badania MR kręgosłupa

Witam, miesiąc temu pochyliłam się w wannie i złapał mnie nagły i silny ból w krzyżu, że aż nie mogłam się ruszyć. Brałam celebrex oraz mydocalm i ból przeszedł. Ból pojawia się czasami po ciężkim dniu, ale nie jest najgorzej. Proszę o interpretację wyników badania MR KRĘGOSŁUPA L-S i o informację, jak powinno wyglądać dalsze postępowanie - do jakiego lekarza się zgłosić, czy jakieś zabiegi lub ćwiczenia są w stanie mi pomóc? Czy jest coś, czego powinnam w tym przypadku unikać? Na poziomie L4/L5 widoczna jest dość duża pośrodkowa, zbaczająca na prawo wypuklina (protruzja) krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy. Krążek L4/L5 wykazuje obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zal. odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu (dehydratacja). Na poziomie L3/L4 widoczne jest niewielkie uwypuklenie zarysu krążka międzykręgowego typu bulding disc modelujące worek oponowy. Guzki Schmorla na poziomach Th11/Th12 i od L1-L4. Spłycenie lordozy lędźwiowej i lewowypukła skolioza kręgosłupa. Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym bez zmian. Widoczny końcowy odcinek rdzenia kręgowego i korzenie ogona końskiego prawidłowe.

Witam!

Przedstawiony wynik badania MR kręgosłupa sugeruje dyskopatię i chorobę Scheurmana. W związku z tym problem należy skonsultować z ortopedą. Konieczne jest przeprowadzenie badania fizykalnego w celu oceny stopnia nasilenia objawów. Wydaje się, że w tej chwili operacja nie będzie konieczna, jak wiadomo, każda operacja jest obarczona pewnym ryzykiem powikłań i należy dokładnie ocenić wskazania do operacji. W tym momencie powinno wystarczyć leczenie zachowawcze: zabiegi fizykoterapeutyczne oraz leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, miorelaksacyjne. Na pewno należy unikać obciążania kręgosłupa. Zachęcam do wizyty u ortopedy. W tej chwili nic więcej powiedzieć nie można. Pozdrawiam serdecznie!