Jak należy zinterpretować te badania tarczycy?

Witam, Zwracam się z prośbą w interpretacji wyników badań tarczycy. Mam 20 lat i zastanawia mnie, czy jest to prawidłowy wynik dla mojego wieku. TSH- 3,203 norma (0,350-4,940) FT3- 3,03 norma (1,58-3,91) FT4- 0,92 norma (0,70-1,48) Podwyższony mam także cholesterol, a obniżony poziom witaminy D3. Od dłuższego czasu mam nadmiar tkanki tłuszczowej, problem ze schudnięciem, zaparcia. Anty-TPO- 1,11 (0,00-5,61) Anty-TG-0,47 (0,00-4,11)

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

TSH to hormon przysadkowy, którego zadaniem jest regulowanie pracy tarczycy przy pomocy zwrotnego sprzężenia. Oznaczenie poziomu tyreotropiny to pierwsze badanie diagnostyczne, które zostanie zalecone w przypadku podejrzenia problemów z prawidłowym funkcjonowaniem gruczoły tarczowego. Z kolei poziom wolnych frakcji FT3 i FT4 reprezentuje drugą stronę sprzężenia – czyli ilość hormonów produkowanych przez tarczycę.

Wyniki wymienionych badań zazwyczaj traktowane są przez lekarzy jako zmienna pomocnicza – pełna interpretacja funkcjonowania tarczycy obejmuje również cały kontekst wykonanego badania, czyli wiek osoby badanej, jej płeć, obecność schorzeń przewlekłych, czy stale przyjmowane leki (ze względu na fakt, że mogą zaburzyć wyniki). Ważnym elementem jest również wywiad kliniczny – stan pacjenta, objawy, których doświadcza w codzienności.

Średnio przyjmuje się, że w kobiety w wieku rozrodczym TSH nie powinno przekraczać poziomu 2,5. W przypadku, kiedy kobieta planuje ciążę, mowa jest nawet o poziomie równym 2.

Aktualne wyniki, które Pani zacytowała wyglądają na prawidłowe, czyli w zakresie norm. Jednak TSH jest na tyle wysokie, że sugerowałabym obserwowanie siebie pod kątem wystąpienia objawów niedoczynności tarczycy i powtórzenie badań za kilka miesięcy. W razie gdyby planowała Pani zajście w ciążę, wówczas należy pamiętać o tym temacie i odwiedzić wcześniej endokrynologa – możliwe, że zaleci farmakoterapię. Hormony tarczycowe mają duży wpływ na rozwój płodu.

W artykułach poniżej przeczyta Pani na ten temat objawów niedoczynności tarczycy:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.