Jak pomóc koleżance, która nadużywa alkoholu?

Moja przyjaciółka pije codziennie ale zawsze są to drinki z zawartością około 300 ml wódki. Od dłuższego czasu narzeka na zawroty głowy, bóle głowy, kołatanie serce, etc. Wszystko rano, w dzień, nim dorwie się do zestawu. Ma męża, z którym się nie liczy, dorosłe dzieci udające, że nie widzą problemu. Niszczy mnie psychicznie. Atakuje mnie z każdego powodu, mojego męża. Teraz gdy ja, po stracie dziecka potrzebuję wsparcia, jestem tylko kopana. Ale chcę Jej pomóc. Tylko jak?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Pani przyjaciółka ma problem z alkoholem i najprawdopodobniej wskutek tego Wasza przyjaźń także pozostawia wiele do życzenia. Pani próbuje ją wspierać, pomóc, ale Pani przyjaciółka zachowuje się w sposób toksyczny, niszczy wszystkich wokół i wyniszcza siebie. Jeżeli Pani przyjaciółka chce sobie pomóc, po pierwsze musi zrozumieć, że codzienne picie drinków to problem, że ma problem z alkoholem, który znajduje odzwierciedlenie w jej zdrowiu fizycznym (bóle i zawroty głowy, kołatanie serca), jak i psychicznym (łatwe irytowanie się, brak szacunku do ludzi). Niewykluczone, że problem z alkoholem służy zagłuszeniu innych problemów natury emocjonalnej, z którymi nie radzi sobie Pani przyjaciółka. Ośrodki udzielające profesjonalnej pomocy w leczeniu problemów alkoholowych znajdują się na stronie PARPA (Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) w zakładce „Placówki lecznictwa”. Pozdrawiam!

Witam Panią Serdecznie,

Zachęcam Panią przede wszystkim do zadbania o siebie i swoje potrzeby.

Koleżance może Pani zaproponować konsultację specjalistyczną, celem podjęcia terapii,
jednak to i tak Koleżanka zadecyduje, co z tym zrobi, bo to Ona ma prawo decydować o sobie.

Życzę Pani zwyczajnej pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com