Jak poprawić kondycję wątroby podczas antybiotykoterapii?

Leczę przewlekłe zapalenie prostaty. Dostałem już czwartą kurację antybiotykową w ciągu pół roku. Przy poprzednich już bolała wątroba i dzisiaj po pierwszej tabletce również czuję już ból z prawej strony. Może jestem przewrażliwiony. Moje pytanie brzmi: jak mogę wspomóc wątrobę przy antybiotykoterapii która potrwa miesiąc?

Redakcja abcZdrowie

Witam, oczywiście zacznę od probiotyku – nie zajmie się stricte wątrobą, ale jelitami, które po tak długotrwałej kuracji będą wyjałowione. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu, zapobiega wrzodom żołądka i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób jelit. Tutaj odnajdzie Pan więcej informacji wraz z listą szczepów bakterii, szczególnie pożądanych w naszym organizmie, pomoże to przy wyborze preparatu osłonowego: https://portal.abczdrowie.pl/naturalne-substancje-oslonowe. Jeśli chodzi o wątrobę, to cudowną substancją, którą zawiera każdy lek lub suplement diety wspierający ten organ, jest ostropest plamisty. Zawiera sylimarynę – stanowi kompleks pochodnych flawonoidów, mających działanie rozkurczowe, antyoksydacyjne, detoksykujące i żółciopędne. Podobnie zresztą jak mniszek lekarski oraz wyciąg z karczocha – te substancje w formie tabletek lub naparów warto stosować, by wspomóc pracę i oczyszczenie z toksyn wątroby. Inne dobroczynne właściwości tej trójki odnajdzie Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-na-watrobe-rodzaje-ziol-wlasciwosci-lecznicze-i-zdrowotne. Poza ziołowymi naparami i suplementami diety, wątrobę należy wspierać dietą. Nie od dziś wiadomo, że niewłaściwy sposób żywienia szczególnie odbija się na zdrowiu tego organu. Z pewnością wątrobie pomoże lekkostrawny, ale odżywczy jadłospis, zawierający zwłaszcza tłuszcze pochodzenia roślinnego, zielone warzywa (o nich zwłaszcza proszę pamiętać) oraz dania gotowane na parze. Zachęcam też do wypróbowania mikstur oczyszczających wątrobę na bazie selera naciowego, który ma silne właściwości detoksykujące: https://zywienie.abczdrowie.pl/mikstury-z-3-skladnikow-oczyszczajace-watrobe-z-toksyn. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.