Jak poradzić sobie z problemem cyklicznego zaczerwieniania się oczu?

Od kilku lat zmagam się z problemem cyklicznego zaczerwieniania się oczu. Zdarza się to średnio raz w miesiącu na jedno oko, a następnie po kilku tygodniach drugie. Towarzyszy mu uczucie puchnięcia gałki ocznej i pojawia się ból przy próbie skupiania wzroku na przedmiotach znajdujących się blisko oka. Do tego, przez wspomniane puchnięcie mam wrażenie, że odkształca mi się soczewka, przez co obraz z jednego oka jest wtedy lekko rozmyty. Zaczerwienienie przechodzi samoistnie po upływie ok. 4 dni. Byłem do tej pory u trzech okulistów. Zdiagnozowano, że objawem jest EPISCLERITIS – zapalenie nadtwardówki. Ale żaden lekarz nie doszedł do tego co je wywołuje. Przeprowadzono różne badania, np. OCT plamki, skierowano mnie do różnych specjalistów, podejrzewając ukryty stan zapalny: reumatologa, endokrynologa, neurologa, laryngologa, stomatologa – ale żaden z nich nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Badania krwi też są w porządku. Boreliozy też nie mam. Jestem natomiast alergikiem (alergia na pyłki traw i brzozę), ale okulista wykluczył wpływ alergii na powstawanie tej dolegliwości. Proszę o pomoc, bo na prawdę nie wiem już co mam z tym robić. Obawiam się, że stałe nawroty zapalenia odbiją się na jakości mojego wzroku w przyszłości.

Witam. Schorzenie może mieć tło zapalne lub immunologiczne.badania przeciwciał mogą potwierdzić diagnozę. W Około 25%przypadków nie wykryje choroby postawowej. Najczesciej chodzi o choroby reumatoidalne w szerokim tego słowa znaczeniu. Pozdrawiam serdecznie