Jak z tym walczyć? Chyba mam depresję, ale nie mam odwagi, by pójść do lekarza...

Czytałam wiele pytań zadawanych o objawy depresji i odnajduję wiele wspólnego z tymi osobami. Chciałam tylko zapytać, czy dałoby się skontaktować z lekarzem drogą np. internetową, czy to musi być kontakt osobisty? Nie każdy ma w sobie tyle odwagi, by się przyznać przed kimś, że ma się problem, a co dopiero mówić o pójściu do psychiatry...

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

w ramach naszego portalu zajmujemy się swego rodzaju poradnictwem medycznym i psychologicznym. Nie jest jednak możliwe, słuszne i właściwe, by na drodze kontaktu internetowego lub telefonicznego stawiać rozpoznania. Możemy zasugerować pewne rozwiązania, jednakże prowadzenie terapii w tej formule mogłoby być dla Pani szkodliwe. Jeśli podejrzewa Pani, iż cierpi z powodu depresji, to zachęcam do skontaktowania się z lekarzem psychiatrą. Wiem, że są to czasem decyzje trudne. Być może warto byłoby zastanowić się nad tym, jakie korzyści może Pani osiągnąć, szukając takiej pomocy, jakie mogłyby być dla Pani ewentualne trudności z tym związane i w jaki sposób można z nimi sobie poradzić.

Nie wiem jak bardzo nasilone są emocje, problemy, których Pani obecnie doświadcza. Jedną z takich trudności w kontakcie już przecież Pani zidentyfikowała, pisząc, iż być może trudno byłoby Pani rozmawiać o swoich problemach. Zastanowiłbym się, co takiego, w Pani oczach, jest wstydliwego w poproszeniu o pomoc. W mojej pracy klinicznej spotykam się z różnymi problemami i wiem, że ludziom trudno jest mówić o rzeczach najbardziej dla nich intymnych. Doskonale to rozumiem. Warto jednak przemyśleć, czy właśnie te trudności nie świadczą o samym problemie, czy nie są w końcu problemem samym w sobie.

Jeśli krępuje Panią perspektywa rozmowy z lekarzem, to może pierwszym dobrym krokiem byłaby luźna rozmowa z przyjaciółką, rozmowa pod numerem telefonu zaufania bądź wizyta u psychologa? Być może wcale nie będzie potrzeby udawania się do lekarza, a odpowiedniejszą drogą leczenia byłoby podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie