Jaki lek stosować na taki mocny ból gardła?

Dzień dobry ,potrzebuję uzyskać poradę dotyczącą dość mocnego bólu gardła....od kilku dni , żadne pastylki nie pomagają , płukanie gardła też nie , myślę ,że koleżanka może mieć anginę bo ma ból przy przełykaniu , bardzo proszę o poradę jaki lek zastosować i czy konieczny jest antybiotyk ....ogólnie jest osłabiona , ale nie ma gorączki. Dziękuję i czekam na wiadomość zwrotną.

Redakcja abcZdrowie

Witam, zazwyczaj ból gardła związany jest z infekcją wirusową – wówczas antybiotyk nie będzie skuteczny. Przy anginie natomiast – jak najbardziej, ponieważ angina to infekcja bakteryjna. Warto wiedzieć, że anginie często towarzyszy gorączka oraz powiększone węzły chłonne i migdałki. Może również doskwierać brak apetytu i ogólne złe samopoczucie. Jeśli podejrzewa Pani anginę na podstawie wymienionych symptomów, konieczny jest kontakt z internistą, ponieważ anginy nie można lekceważyć czy leczyć domowymi sposobami. Więcej o chorobie i innych możliwych przyczynach infekcji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-anginy-najczestsze-symptomy-objawy-u-dzieci-charakterystyka-i-leczenie-choroby. Jeśli jednak przyczyną bólu gardła jest infekcja wirusowa, to należy pamiętać o płukaniu go – w aptece dostępne są płukanki o miejscowym działaniu znieczulającym oraz przeciwzapalnym i antyseptycznym. Często są bardziej skuteczne niż pastylki do ssania: w przypadku nasilonych objawów szybciej dostrzegalne będą efekty. Ulgę przyniosą również domowe metody – napar z lipy, ciepła woda z cytryną oraz miodem. Naturalnie wzmocnią odporność i pomogą zmniejszyć ból, w dodatku picie dużej ilości płynów jest wskazane przy każdej infekcji. W tym wypadku nawilżą gardło, a niektóre wykazują właściwości przeciwzapalne, jak np. napar z cynamonem. Więcej sposobów na rozgrzewające napoje w naszej infografice: https://zywienie.abczdrowie.pl/herbaty-na-bol-gardla. W przypadku, gdy ból nie ustąpi albo pojawią się inne objawy, wskazujące np. na anginę, proszę nie zwlekać z telefonem do lekarza. Jeśli naturalne metody i preparaty apteczne nie przynoszą ulgi, problem może być bardziej złożony i wymagający antybiotyku. O tym, kiedy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, przeczyta Pani pod tym adresem, serdecznie zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/gardlo. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.