Jakie badania wykonać na rozpoznanie PCOS?

Witam,
od 5- miesięcy staram się o dziecko i niestety skutki są negatywne, podejrzewam u siebie PCOS. Ponieważ mam nieregularne miesiączki, tzn czasem cykl jest co 23 dni, czasem co 32-35 mam nadmierne owłosienie tzn (nad górną wargą, brzuchu i plecach) oraz trądzik wysypujący tylko na twarzy.
Jakie badania powinnam wykonać? Czy konsekwencje mogą być po przyjmowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, które brałam przez rok czasu?
Proszę o pomoc, pierwszą ciążę poroniłam, a teraz w ogóle nie mogę zajść w ciążę.
Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam,
od 5- miesięcy staram się o dziecko i niestety skutki są negatywne, podejrzewam u siebie PCOS. Ponieważ mam nieregularne miesiączki, tzn czasem cykl jest co 23 dni, czasem co 32-35 mam nadmierne owłosienie tzn (nad górną wargą, brzuchu i plecach) oraz trądzik wysypujący tylko na twarzy.
Jakie badania powinnam wykonać? Czy konsekwencje mogą być po przyjmowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, które brałam przez rok czasu?
Proszę o pomoc, pierwszą ciążę poroniłam, a teraz w ogóle nie mogę zajść w ciążę.
Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Witam!

Opisane problemy nie powinny mieć nic wspólnego z przyjmowaną antykoncepcją (rozumiem, że już jest odstawiona od dłuższego czasu), zwłaszcza, że była stosowana przez niedługi okres czasu. Nie ma podstaw również w tej chwili podejrzewać u Pani niepłodności - ponieważ była Pani już raz w ciąży (mimo, że niestety ciąża poroniona) oraz staranie się o dziecko w tej chwili trwa poniżej roku czasu, a taki właśnie czas definiuje niepłodność.

Dla PCO rzeczywiście są charakterystyczne nieregularne cykle (zwłaszcza rzadkie - powyżej 35 dni), nadmierne owłosienie, trądzik i skłonność do nadwagi oraz inne. Biorąc pod uwagę całościowy obraz Pani sytuacji, proponuję wykonanie usg przezpochwowego w poszukiwaniu cech policystycznych jajników oraz (niezależnie od wyniku usg) - wykonanie badań hormonalnych (ginekolog/endokrynolog) - FSH, LH, progesteron, estrogeny, testosteron (stężenie wolnego testosteronu we krwi), poziom SHGB. Dodatkowo warto oznaczyć glukozę na czczo i w razie wskazań wykonać test obciążenia glukozą z pomiarem wartości insuliny.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o PCO.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!