Jakie badania wykonać po poronieniu?

Jakie badanie zalecacie Państwo po pierwszym poronieniu? Miałam zabieg łyżeczkowania, Po miesiącu na badaniu USG okazało się że mam torbiel - zapisano mi duphaston 2x1 od 15 do 25 dnia cyklu. Jednak lekarz nie zalecił żadnych badań, Z wyników hist-pat wynika, że mógł występować stan zapalny-czy mógł to być stan zapalny wynikający z zalegania od czterej tygodni martwego zarodka(ciąża obumarła w 9 tyg a dopiero na wizycie kontrolnej w 12 tc dowiedziałam sie o tym, gdyż nie miałam żadnych objawów).

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Oczywiście nie może wykluczyć takiego rozwiązania. Pomocne mogą się okazać badania tarczycy - TSH. W przypadku, kiedy wynik jest podwyższony, wówczas zleca się wykonanie kolejnych badań: FT3 oraz FT4. Pomóc mogą także badania innych hormonów: testosteronu, androstendionu, DHEA i DHEA-s.
Osoby w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę bądź mające podstawy do podejrzeń, że mogą się w niej znajdować, powinny zbadać tzw. krzywą insulinową i cukrową. Niewłaściwy poziom insuliny we krwi może wywoływać zaburzenia wydzielania innych hormonów, m.in. tych, odpowiadających za podtrzymanie ciąży.Przyczyną nawracającego poronienia może być także zespół antyfosfolipidowy, zwany też zespołem Hughesa - układowa choroba tkanki łącznej, charakteryzująca się współwystępowaniem zakrzepicy naczyniowej lub powikłań położniczych oraz krążących przeciwciał antyfosfolidowch. To właśnie działanie wspomnianych przeciwciał powoduje poronienie, hamując funkcje warstwy komórek zewnętrznych błony płodowej.