Jakie działanie ma Duphaston?

Witam jestem w 24 tyg ciąży , przepisano mi duphaston na stawianie się macicy szyjka jest o długości 4.6cm i jest wszystko w porządku nie mam żadnych innych objawów tylko twardnkenie brzucha które bywało czeste w ciągu dnia , duphaston uspokaja macice ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Duphaston to lek zawierający dydrogesteron, czyli syntetyczny hormon będący tzw. analogiem progesteronu. Stosuje się go w wielu schorzeniach i zaburzeniach funkcjonowania gospodarki hormonalnej.

W ciąży przepisuje się go kobietom, u których podejrzewa się niedobór progesteronu, co może być przyczyną poronienia lub porodu przedwczesnego. Najczęściej stosują go kobiety, u których skraca się szyjka bądź u tych, które cierpią z powodu uporczywych skurczów macicy, a także gdy pojawia się krwawienie lub plamienie. Szczegółowe informacje o leku znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/duphaston-wskazania-dzialanie-dawkowanie.

Odpowiadając na Pani pytanie, Duphaston powinien spowodować, że częstotliwość skurczy się zmniejszy, co zniweluje ryzyko skracania i rozwierania szyjki macicy. Przy takich dolegliwościach, na jakie uskarża się Pani, często zaleca się także odpoczynek, wzmożoną suplementację magnezu oraz stosowanie leków rozkurczowych.

Jeśli ma Pani wątpliwości, warto skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę, do czego Panią zachęcam, zwłaszcza w razie gdyby dolegliwości się nasiliły.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/skurcze-porodowe-rodzaje-objawy-skurcze-przepowiadajace.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.