Jakie leczenie w przypadku pozytywnego wyniku badania na przeciwciała kardiolipinowe?

Witam chcialam zapytac o wynik p/kardiolipinowych a mianowicie jesli jest pozytywny jakie leczenie jest stosowane ??
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przeciwciała antykardiolipinowe, znane także jako przeciwciała antyfosfolipidowe lub przeciwciała przeciw kardiolipinie, bada się w celu stwierdzenia zespołu antyfosfolipidowego, który jest przyczyną zaburzeń krzepnięcia i poronień. Oznaczenie przeciwciał antykardiolipinowych wykonuje się po wystąpieniu zakrzepu oraz po poronieniu, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Badanie na obecność przeciwciał przeprowadza się także, gdy występuje podejrzenie istnienia chorób o podłożu autoimmunizacyjnym, szczególnie SLE (toczeń rumieniowaty układowy).
Leczenie jest uzależnione od konkretnej jednostki chorobowej. Proszę pamiętać iż nie leczy się faktu obecności przeciwciał a chorobę podstawową.