Jakie witaminy zażywać przed ciążą?

Dzień dobry, mam 24 lata i razem z mężem planujemy za jakiś czas począć dzidziusia. Chciałam zapytać co dobrze jest zażywać przed ciążą? Czy kwas foliowy sam z siebie, czy lepiej w połączeniu z jakimiś witaminami? I jak wcześnie trzeba zacząć go przyswajać i w jakiej mniej więcej dawce? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam, Kasia.

Małgorzata Panek

Kwas foliowy w dawce profilaktycznej 0,4mg najlepiej zacząć przyjmować przed planowaną ciążą i kontynuować podczas I trymestru ciąży. Warto także zbadać czy nie ma Pani niedokrwistości i wyrównać ewentualny niedobór. Należy uważać na preparaty zawierające witaminy A E i D, aby nie przedawkować. Co do innych witamin nie ma przeciwwskazań.
Gdy zajdzie Pani w ciążę, proszę udać się na wizytę do ginekologa. On doradzi ewentualną suplementację.
Pozdrawiam

Lek. Katarzyna Szymczak

Najważniejsze jest, aby zażywać kwas foliowy przynajmniej na miesiąc przed planowaną ciążą (najlepiej 3 miesiące) w dawce 0,4 mg Może Pani także przyjmować inne witaminy dostępne w aptece dla kobiet planujących ciążę, na szczególną uwagę zasługuje jod.
Pozdrawiam