Kiedy rozpocząć stosowanie antykoncepcji?

Mam 18 lat, mam regularny okres, mój cykl trwa ok.30 dni. Ostatnia miesiączke miałam 6 października i trwała 7 dni. Od jakiegoś czasu jestem aktywna seksualnie. Z tego powodu udałam się do ginekologa na kontrolę i podjęcie się przyjmowania antykoncepcji w formie tabletek, po badaniach wyszło że wszystko jest w porządku, tylko mam małą nadżerkę. Ostatni stosunek odbyłam w niedzielę tydzień temu, niestety dzień później dostałam infekcji grzybiczej pochwy. Bardzo szybko zareagowałam i już na następny dzień zaczęłam przyjmować globulki dopochwowe Gynoxin Optima, nie mogłam skonsultować się z ginekologiem przez co leczyłam się na własną reke. Przyjęłam 3 globulki, ale czułam że infekcja jest niedoleczona więc postanowiłam kontynuować leczenie kolejnymi trzema globulkami. Po skończeniu pierwszego opakowania zauważyłam lekkie plamienie, później różowe upławy na bieliźnie, a z każdym kolejnym dniem i przyjmowaniem globulek miałam coraz bardziej krwawe plamienia. W trakcie leczenia spozywalam kilka razy alkohol. Po zakończeniu przyjmowania zauwazylam że plamienie nie ustało, zaczęłam odczuwać bole w podbrzuszu i zaczęły się objawy typowo przed okresowe. Termin najbliższej miesiączki powinien mieć miejsce 5 listopada. Dziś krwawienie jest trochę większe, ale nie ma skrzepów. Stąd moje zmartwienie, ponieważ nie miałam żadnego dnia odstępu od plamienia w trakcie i po braniu globulek, nie wiem czy miesiączka się rozpoczęła, a w pierwszym dniu miesiączki miałam zacząć brać tabletki antykoncepcyjne. Wydaje mi się, że mogłabym mieć 2 dzień okresu, ale mogę też się mylić i może zapowiadać się coś niedobrego. Czy mam przyjąć dziś pierwsza tabletkę, czy odpuścić sobie? Czy takie plamienia są normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim powinna Pani skonsultować te objawy z ginekologiem. Leczenie na własną rękę może nie przynieść zadowalających efektów. Być może plamienia, które Pani opisuje nie oznaczają infekcji grzybiczej pochwy. Postawić taką diagnozę może jedynie lekarz po zbadaniu Pani. W przeciwnym razie są to tylko domysły.

W tym momencie nie wiadomo, czy plamienia są zapowiedzią menstruacji czy pojawiają się z innej przyczyny. Proszę więc udać się do ginekologa, który zadecyduje o dalszym postępowaniu i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie. Od lekarza dowie się Pani również, czy w tym momencie warto rozpoczynać stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Podobne pytania znajdzie Pani pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-pierwszej-tabletki-antykoncepcyjnej-podczas-jednodniowego-plamienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-srodek-na-infekcje-przyjmowany-dopochwowo-ma-zwiazek-z-plamieniem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-pierwszej-tabletki-antykoncepcyjnej-novynette.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.