Lęki podczas zasypiania u 29-latka

Witam.mam 29 lat i od jakis 3 miesięcy dziwnie sie czuję. Zaczęło sie od tego ze dopadly mnie jakies dziwne lęki podczas zasypiania i nie moglem zasnac.teraz te lęki mam takze za dnia .przewaznie wieksza czesc dnia sttasznie sie czuję.do tegi dochodza natretne mysli ze cos mi jest.wszystko jest dobrze jak zapomne .po jakiejs chwili Jestem bardzo senny i mam lęki bez powodu i przyczyny.czuje ze sie wypalam.zawsze bylem wesoly chlopakiem.od 3 miaiecy przez te leki i sennosc nie mam ochotu na nic.

Witam,
lęki oraz myśli natrętne mogą wskazywać na zaburzenia lękowe, trochę nietypowe jest ich nagłe wystąpienie, bo z tego co zrozumiałam pojawiły się nagle, różne czynniki zapewne mogły mieć na to wpływ, zapewne potrzebny byłby dokładniejszy wywiad, czy wystąpiło jakieś znaczące zdarzenie, bądź cokolwiek innego. Zachęcam do konsultacji z psychologiem lub nawet z psychiatrą,. Objawy zdają się dość poważnie zakłócać Pana codzienne funkcjonowanie. Warto korzystać z pomocy specjalisty, objawy mogą sugerować wiele rożnych diagnoz, na pewno istnieje potrzeba dokładniejszej diagnozy, mogą to być np. zaburzenia adaptacyjne, w trudnych życiowych sytuacjach zdarza się taka reakcja i choć nie jest ona sama w sobie niczym nietypowym (proszę nie identyfikować jej z jakąś ułomnością) to jednak pomoc lekarza psychiatry jest wówczas adekwatna. Czasami w takich kryzysowych sytuacjach warto skorzystać doraźnie nawet i z farmakoterapii, w celu uniknięcia rozwoju choroby, utrwalenia jakichś zmian w przekaźnictwie mózgowym. Może się także zdarzyć, ze jakaś kryzysowa sytuacja tak na nas wpłynie, że niejako zaburzy funkcjonowanie, także i funkcjonowanie mózgu. W końcu to co dzieje się w świecie przeżyć psychicznych (myśli, uczuć) ma także przełożenie na funkcjonowanie mózgu (szczególnie funkcjonowanie chemiczne). Nie mówię tu o jakichś poważnych, nieodwracalnych zmianach w mózgu, ale o dynamicznych zmianach w funkcjonowaniu neuroprzekaźników mózgowych, odpowiadających za choćby nastój, idące w parze z nastrojem tendencje w myśleniu. Zachęcałabym w pierwszej kolejności do wizyty u psychiatry w drugim natomiast kroku rozważenia psychoterapii (o tą opcję może Pan zawsze pytać psychiatrę). W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości proszę o bezpośredni kontakt mailowy (adres na stronie gabinetu). Pozdrawiam.