Plamienia śródcykliczne po zmianie preparatu antykoncepcyjnego

Witam! Przez około rok brałam tabletki Diane, nie miałam raczej żadnych większych skutków ubocznych. Ostatnio moja pani ginekolog przepisała mi Yasminelle, żeby zmienić na coś lżejszego. Pod koniec pierwszego blistra zaczęło się u mnie lekko brązowe plamienie. W tygodniu odstawienia miałam tylko niezbyt obfite plamienie, też w większości w postaci brązowej wydzieliny. Jutro powinnam zacząć nowe opakowanie. Wiem, że w pierwszych miesiącach mogą pojawić sie krwawienia śródcykliczne, ale czy takie niezbyt obfite krwawienie z odstawienia jest w porządku? Czy jest to tylko reakcja na zmianę tabletek? Czy tabletki działają? Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie! Opisywane plamienia wydają się być związane ze zmianą preparatu na inny. Jak sama Pani zaważyła obecne tabletki mają inny skład chemiczny, nie tylko jakościowy, ale także ilościowy. Po takiej zamianie organizm najprawdopodobniej przyzwyczaja się do nowych dawek hormonów, stąd wcześniejsze plamienia. Te z kolei spowodowały, że w czasie 7-dniowej przerwy krwawienia były mniej nasilone (endometrium zdążyło się złuszczyć wcześniej). Reasumując wydaje się, że wszystko przebiega prawidłowo i nie ma Pani podstaw do obaw o skuteczność preparatu. Jeżeli plamienia powtórzą się za miesiąc, wskazana będzie wizyta u ginekologa. Pozdrawiam