Podniesienie normy cukru w wyniku zdenerwowania

co mozna zrobic jesli przy cukrzycy typu 2 ktos zdenerwowal i podniosl sie bardzo cukier do 224.co w takiej sytuacji mozna zrobic mama ma 63 lata

Dzień dobry,

Jeśli taka sytuacja powtarza się, sugerowałbym Pani mamie modyfikację dotychczasowego leczenie. Jeśli w leczeniu stosuje insulinę, może podać sobie dodatkowo ok .2 j. , ale takie rzeczy powinno ustalać się z diabetologiem, który zna i zajmuje się leczeniem mamy. Jeśli mama jest na tabletkach, to postępowanie zależy od tego z jakiej grupy leki przyjmuje... Na pewno trochę powinno pomóc spożycie szklanki niegazowanej wody i zwiększenie aktywności fizycznej, np. spacer, no i oczywiście uspokojenie się, warto wypić np. herbatkę z melisy. Hormony stresu, takie jak kortyzol i adrenalina działają antagonistycznie do insuliny i mogą dawać wzrost stężenia glukozy we krwi, a więc nerwy nawet bez dodatkowo spożytych kalorii mogą powodować wzrost stężenia cukru we krwi - glukoza powstaje wówczas w wątrobie ze zgromadzonego tam glikogenu.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej i cukrzycy jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.