Podniesienie normy cukru w wyniku zdenerwowania

co mozna zrobic jesli przy cukrzycy typu 2 ktos zdenerwowal i podniosl sie bardzo cukier do 224.co w takiej sytuacji mozna zrobic mama ma 63 lata
KOBIETA, 63 LAT ponad rok temu

Zalety pomp insulinowych

Pompy insulinowy stosowane są przez osoby cierpiące na cukrzycę. Jakie są zalety stosowania tego urządzenia? Na ten temat wypowiada się ekspert - dr Tomasz Gawrecki.

Dzień dobry,

Jeśli taka sytuacja powtarza się, sugerowałbym Pani mamie modyfikację dotychczasowego leczenie. Jeśli w leczeniu stosuje insulinę, może podać sobie dodatkowo ok .2 j. , ale takie rzeczy powinno ustalać się z diabetologiem, który zna i zajmuje się leczeniem mamy. Jeśli mama jest na tabletkach, to postępowanie zależy od tego z jakiej grupy leki przyjmuje... Na pewno trochę powinno pomóc spożycie szklanki niegazowanej wody i zwiększenie aktywności fizycznej, np. spacer, no i oczywiście uspokojenie się, warto wypić np. herbatkę z melisy. Hormony stresu, takie jak kortyzol i adrenalina działają antagonistycznie do insuliny i mogą dawać wzrost stężenia glukozy we krwi, a więc nerwy nawet bez dodatkowo spożytych kalorii mogą powodować wzrost stężenia cukru we krwi - glukoza powstaje wówczas w wątrobie ze zgromadzonego tam glikogenu.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej i cukrzycy jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty