Prawidłowy poziom TSH a menopauza i choroby tarczycy

Mam 39 lat. Miałam wielokrotnie robione badanie TSH i zawsze wychodziło w normie. 3 lata temu lekarz ginekolog stwierdził u mnie menopauzę. Chciałabym zapytać czy mając prawidłowe TSH i prawidłowe TSH, fT3, fT4, PRL, można mieć choroby tarczycy w tym Hashimoto przy której objawy mogą przypominać menopauzę?

Dzień dobry,

Rzozpoanie choroby Hashimoto opiera się na stwierdzeniu podwyższonego miana przeciwciał antyTPO i/lub aTG i niedoczyności tarczycy (nieprawdiłowych badaniach hormonalnych -najczęściej niskie fT3 i/lub fT4 i podwyższone miano TSH. Hormony mogą być przejściowo w normie, ale wówczas do rozpoznania oprócz podwyższonego miana przeciwciał konieczne jest stwierdzenie specyficznego dla tej choroby obrazu usg tarczycy. Jeśli Pani przestała miesiączkować, to aby potwierdzić menopauzę powinna Pani oznaczyć stężenie estradiolu (w menopauzie - niskie stężenia) oraz LH i FSH (w menopauzie z reguły znacznie podwyższone wartości).

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz