Przewlekły krwiak podtwardówkowy a problemy z mową

Mój brat ma krwiaka podtwardówkowego. Pierwszy zabieg nie przyniósł żadnych efektów. Po drugim widać wielką poprawę. Brat mówi pojedyncze słowa i prawie normalnie rusza ręką. Czy mój brat odzyska mowe i czy bedzie myslał normalnie, czy krwiak może powrócić? obecnie jest to 4 dzien po zabiegu. U brata pojawił się ból zaraz po wypadku ale do szpitala trafił po 11 dniach od zajścia. po 15 dniach miał pierwszy zabiec i po 2 kolejny. Diagnoza to krwiak przewlekły. czy to można wyleczyć do końca?
ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu brata.
Objawy związane były ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego i uciskiem na struktury mózgu przez krwaiaka. Po jego ewakuacji objawy powinny się cofać a mózgowie regenerować. Możliwe że ustąpią one całkowicie, ale tak jak pisałam jest to zależne od indywidualnych cech organizmu pacjenta.

Mam nadzieję, że stan Pani Brata ulega poprawie.
Krwiak podtwardówkowy to istotne powikłanie w następstwie przebytego urazu głowy!
Wymaga często leczenia operacyjnego i podawania leków przeciwobrzękowych; monitorowania stanu Pacjenta w specjalistycznym oddziale. Można spodziewać się stopniowej poprawy. Niezbędna rehabilitacja ruchowa i mowy, nawet wielomiesięczna!...Ważne wsparcie Bliskich!
Zwykle udaje się przywrócić wiele uszkodzonych funkcji. Wszystko zależy od rozległośi i stopnia uszkodzenia mózgu i stanu ogólnego Pacjenta.
Mózg ma ogromne możliwości kompensacji .

można wyleczyć i będzie dalsza poprawa ale trudno wyrokować czy
pewne odchylenia nie pozostaną

Wszystko zależy od stopnia afektuacji elementów nerwowych ucisniętych przez krwaiak.
Należałoby dokładnie zbadać chorego, zapoznać się szczeg z historią choroby itd.
Jerzy Bajko neurochirurg