Przez jaki okres stosować dodatkowe zabezpieczenie?

Biorę tabletki atywia od dłuższego czasu regularnie. W ostatnim tygodniu po zabiegu chirurgicznym, lekarz przypisał mi antybiotyk. Gdy zaczęłam go brać zostały mi tylko 2 tabletki w blistrze. Zrobiłam tydzień przerwy (tabletki placebo), a antybiotyk brałam jeszcze przez parę dni. W między czasie dostałam miesiączki zanim skończyłam poprzednie tabletki. Nowy blistr mam brac tak jak zawsze i stosować dodatkowe zabezpieczenie, przez jaki okres czasu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ponieważ zażywanie niektórych antybiotyków może prowadzić do wystąpienia interakcji, a tym samym zmniejszenia skuteczności pigułek antykoncepcyjnych, faktycznie zaleca się stosowanie dodatkowej ochrony.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Przyjmuje się, że prezerwatywę należy stosować przez cały okres trwania antybiotykoterapii oraz przez kolejne 7 dni po jej zakończeniu. W tym czasie należy zażywać pigułki antykoncepcyjne tak samo, jak dotychczas, pamiętając o regularności i zachowaniu, jeśli to możliwe, odstępu czasowego pomiędzy pigułką antykoncepcyjną a antybiotykiem.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-prawidlowo-przyjmowac-antybiotyki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.