Rezonans magnetyczny i SM

Przestrzenie podpajęczynówkowe na sklepistości mózgowia poszerzone. Na sklepistości mózgu lewostronnie stwierdza się kilka (trzy) ognisk hyperintensywnych w obrazach T2-zależnych i w sekwencji FLAIR, największe ognisko 5 mm średnicy. Do różnicowania zmiany naczyniopochodne i demielinizacyjne. Zanikowe zmiany mózgu..... MR nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, jeżeli chodzi o uszy, nie mam też guzów. Z całego opisu wyjęłam te, które mówią o nieprawidłowościach. Objawy: od 1,5 roku problemy z uchem, zatykanie i gorszy słuch. Od roku silne zawroty głowy (bardzo silne 3 razy) z ulicy przyprowadzano mnie do domu, ponieważ sama nie dałam rady iść objawy przy ataku: nagłe uczucie gorąca, jestem momentalnie zlana potem ,szybkie bicie serca i wymioty. Ostatni atak m-c temu trwał z wymiotami 5 godzin. Potem nastąpiło 2-godzinne dochodzenie do siebie, podczas którego jest mi potwornie zimno i mam dreszcze. W m-cu kwietniu praktycznie ogłuchłam na jedno ucho, mierzono mi już aparat słuchowy, po czym obecnie odzyskałam słuch! Cud? Leczę się u laryngologa, gdzie lekarz podejrzewał meniera. Mam SM czy nie mam?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Na podstawie przedstawionych przez Panią danych tj. objawów oraz wyniku badania rezonansu magnetycznego głowy nie można rozpoznać stwardnienia rozsianego. W celu postawienia takiej diagnozy, konieczne jest spełnienie ścisłych kryteriów. Dlatego też, należy wykonać u pacjenta nie tylko badanie rezonansu magnetycznego, a najlepiej dokładniejszą jego wersję z podaniem kontrastu (ocena obecności ognisk demielinizacyjnych). Trzeba także wykonać nakłucie lędźwiowe i pobrać płyn mózgowo-rdzeniowy (ocena obecności prążków oligoklonalnych oraz poziomu wskaźnika IgG).
SM może dawać bardzo różne, często niespecyficzne objawy. Opisane przez Panią objawy wcale nie muszą świadczyć o występowaniu tej choroby. Ponadto ogniska uwidocznione w rezonansie nie muszą być zmianami demielinizacyjnymi, lecz drobnymi ogniskami naczyniopochodnymi, które pojawiają się u każdego wraz z wiekiem. Myślę, że w Pani przypadku, dla oceny stanu rzeczy, konieczna byłaby konsultacja neurologiczna i wykonanie przedmiotowego badania neurologicznego (ocena czy występują odchylenia od normy w tym badaniu) oraz w zależności od jego wyniku rozważenie wykonania nakłucia lędźwiowego.