Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Proszę o interpretację.

Poziome ustawienie kości krzyżowej. Wąski kanał kręgowy, zwężony przez zmiany wytwórcze w stawach międzykręgowych, w największym stopniu na poziomie L4-5. Zmiany degeneracyjne w postaci dehydratacji i obniżenia krążków międzykręgowych na poziomach L2-3 i L4-5. Niewielkie wypukliny tylne krążków na tych poziomach uciskają worek opony twardej. Stożek rdzenia kręgowego niezmieniony.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani.

Obraz rezonansu magnetycznego według opisu mówi o następujących nieprawidłowościach:
1) Silne zmiany zwyrodnieniowe (związne z przeciążeniem), które doprowadziły do zwężenia kanału rdzenia (może to powodować ból jak i niedowłady).
2) Zmiany w krążkach międzykręgowych (zwanych dyskami), które polegają na tym, że krążki starciły swój natrualny zasób wody, przez co stały się mniej sprężyste i mniejsze. Może to powodować silne bóle np. przy schylaniu się.
3) Kość krzyżowa w poziomie. Jest to bardzo nieprawidłowe położenie kości, trudno powiedzieć w jaki sposób do tego doszło, na pewno nie są to zmiany typowe dla starzenia się kręgosłupa - raczej spowodowane osteoporozą lub nieprawidłowym obciążeniem np. w wyniku wad postawy.
4) Wypukliny uciskające oponę twardą. Spowodowane przemieszczeniem się krążków międzykręgowych (dysków), które uciskają worek oponowy, w którym jest rdzeń kręgowy.

Suma tych zmian zapewne powoduje bóle i być może inne objawy neurologiczne. Aby przynieść ulgę, należałoby przeprowadzić operację neurochirurgiczną lub ortopedyczną, jednak decyzja odnośnie konkretnego zabiegu należy do specjalisty z tych dziedzin. Warto się skonsultować. W momencie jeśli operacja nie będzie możliwa, należy prowadzić regularną rehabilitację do końca życia pajcenta.