Rtg klatki piersiowej - wynik

Witam!!! Mam pytanie dotyczące wyników rtg. Tato w 2007 miał radiologicznie (39 naświetlań) i chemicznie (3 sesje) leczonego raka krtani - mamy całkowitą regresję na dzień dzisiejszy. Ponieważ zbliża się wizyta kontrolna zrobiliśmy prześwietlenie ze skierowania, na którym napisano takie rozpoznanie: C32.8- zmiana przekraczająca granice krtani, i w związku z tym zapisem tak się niepokoimy. Dzisiaj odebraliśmy wynik tego rtg klatki piersiowej: zrosty na zarysie lewej kopuły przepony. Opłucne obu szczytów nieco pogrubiałe. W obu górnych polach płucnych widoczne są pasemkowe zagęszczenia o charakterze zmian włóknistych. Wnęki podciągnięte ku górze. Poza tym pola płucne zmian ogniskowych nie wykazują. Cień serca i naczyń dużych w normie. Zwapnienie w częściach chrzęstnych żeber. Taki sam wynik rtg mamy z roku 2009, ale ponieważ wizytę kontrolną mamy w lipcu niepokoimy się trochę o te wyniki, zwłaszcza, że tato przez dwa tygodnie leczył uporczywe przeziębienie, które teraz na szczęście ustąpiło. Proszę o odpowiedź i z góry bardzo dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Oznaczenie C 32.8 jest numerem choroby, którą przeszedł Pani Tata. Stanowi ona podstawową informację na temat stanu pacjenta, którą musi posiadać radiolog w trakcie opisywania zdjęcia obrazowego. Wiedza ta jest niezbędna do prawidłowej oceny badania i wnikliwego przyjrzenia się poszczególnym zmianom w obrazie RTG.

Sam opis zdjęcia RTG wymaga porównania z poprzednimi zdjęciami.

Zrosty na zarysie przepony zwykle są wynikiem przebytej niedawno infekcji dróg oddechowych. Zmiany włókniste także mają najczęściej charakter pozapalny, co wiąże się ze słabym upowietrznieniem płuca. Jak przypuszczam Tata nie choruje na żadne choroby przewlekłe płuc.

Pogrubienie opłucnych również może być powikłaniem niedawno przebytej infekcji, ale w tym przypadku należy wykluczyć charakter rozrostowy. Na niekorzyść wpływają także zwapnienia żeber, które także wymagają weryfikacji onkologicznej.

Podciągnięcie wnęk ku górze świadczy z kolei o niedodmie, czyli braku powietrzności płuca. Stan ten jest konsekwencją wielu zmian pulmonoligicznych, od odmy opłucnowej, przez ciało obce, zmiany pozapalne, aż po raka oskrzela.

W obecnej sytuacji wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, lub w miarę możliwości onkologa, który będzie miał możliwość zbadania Taty. Lekarz będzie miał możliwość porównania opisu zdjęcia ze stanem klinicznym Taty. W zależności od swoich spostrzeżeń albo skieruje Państwa na powtórne badania za kilka tygodni (gdy odczyn pozapalny ustąpi) lub skieruje dalej na szczegółowe badania.
Na wizytę proszę zabrać ze sobą opis poprzedniego zdjęcia, gdyż w przypadku badań obrazowych konieczna porównanie obecnego zdjęcia z poprzednimi.

Pozdrawiam.