Skąd słaba ostrość widzenia?

Witam ! Panie Doktorze, mój mąż ma 45 lat i odkąd pamięta (pewnie od wieku dziecięcego) ma problem z ostrością widzenia na jedno oko. Widzi światło, postacie, kolory ale obrazy są rozmazane. Wczoraj mąż był u okulisty i ze wstępnych badań p. dr stwierdziła, że oczy są zdrowe, a niedowidzenie na jedno oko, to taki męża urok;( Moje pytanie brzmi, czy jest jakakolwiek metoda przywrócenia sprawności w ostrości widzenia? Jeśli tak, to gdzie ? W internecie czytałam, że u ludzi dorosłych nie leczy się niedowidzenia, czy to prawda?  A metoda dr Batesa w tym wieku ma sens ? Trudno pogodzić się z niedowidzeniem zwłaszcza jak zdrowe oczy są potrzebne do pracy. Bardzo proszę o pomoc:) Anna.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Niedowidzenie nie jest to choroba, ale objaw. Jest długa lista przyczyn, które mogą powodować dolegliwości w postaci niedowidzenia. Dlatego nie można tak generalizować. Metoda dr Batesa jest skierowana do osób, u których zaburzenia widzenia są spowodowane wadą wzroku - nad- albo krótkowzrocznością. Z tego, co rozumiem, okulista wykluczył wadę wzroku, którą można poddać korekcji okularami? W takim razie, nawet zakładając, iż ta metoda może być skuteczna, nie miała by zastosowania w przypadku Pani męża.

Jeżeli do tej pory, nie było przeprowadzanego badania komuterowego pola widzenia, w celu poszukiwania przyczyny tych objawów- polecałabym je wykonać. Racją jest, że jeżeli ta nieostrość widzenia nie jest nagła, ale obecna jest już od dzieciństwa, to szanse są niestety wątpliwe na powrót dobrego wzroku.

Serdecznie pozdrawiam!