Sposoby zarażenia wirusem HPV

Jestem mężatką od 9 lat. Ok 2 lata temu wykryto u mnie HPV typ 6 i 16, a rok później 66 73. Mąż twierdzi, że nie miał żadnej kobiety. Mąż ma łuszczycę. Czy to ma wpływ na zarażenie się przez niego tym wirusem w jakiś inny sposób? W czasie krótko przed wykryciem u mnie wirusa, mąż dostał wypryski w okolicy odbytu i myśleliśmy, że to hemoroidy, ale potem pojawiły się w pachwinach. Czy jest możliwe, że tym wirusem mógł się zarazić przed ślubem, a teraz wyszedł? Czy ja mogłam być wcześniej zarażona, a stres spowodował uaktywnienie i zaraziłam męża? Ja nie miałam żadnych objawów w okolicach narządów, bardzo często występuje u mnie tzw. opryszczka na ustach a czasami w nosie, miałam kurzajki na rękach i dłoniach - czy to ma jakiś związek? Czy istnieją inne drogi zarażenia niż seksualne i czy to jest prawdopodobne by zarazić się inaczej niż przez seks - czytałam o zarażeniu przez krew?

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Aktywność fizyczna w ciąży

Czy kobieta w stanie błogosławionym musi rezygnować z aktywności fizycznej? Na jaką aktywność można sobie pozwolić? Na ten temat wypowiada się Martyna Wojciechowska.

Witam serdecznie, infekcja wirusem HPV następuje przede wszystkim poprzez bliski kontakt ze skórą okolic intymnych osoby zarażonej. Nie ma raczej możliwości zarażenia w inny sposób. Zazwyczaj infekcja wirusem HPV ma przebieg bezobjawowy. W momentach spadku odporności organizmu, np. w przebiegu innych chorób, stresu, nawet przemęczenia może dojść do uaktywnienia wirusa i objawów klinicznych co stało się u Pani męża. Trudno teraz domniemywać, kto pierwszy z Państwa się zaraził, z pewnością jest to związane z aktywnością seksualną i liczbą partnerów przed ślubem. Co do wyniku HPV, wiele zależy od rodzaju testu. Niektóre testy wykrywają tylko część podtypów wirusów, inne mają szersze możliwości diagnostyczne. Być może w pierwszym wykonywanym teście nie było możliwości oznaczenia infekcji wirusami, które "wyszły" w drugim badaniu po 2 latach. Jeżeli żadne z Państwa nie miało kontaktu z osobą potencjalnie zarażoną wirusem innego typu, należy przyjąć, że od początku była Pani zarażona podtypami wirusów, które zostały zdiagnozowane w obu badaniach. Z pewnością musi Pani pamiętać o regularnych kontrolach ginekologicznych, wykonywaniu cytologii (przynajmniej raz do roku) z uwagi na wyższe ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty