Sposoby zarażenia wirusem HPV

Jestem mężatką od 9 lat. Ok 2 lata temu wykryto u mnie HPV typ 6 i 16, a rok później 66 73. Mąż twierdzi, że nie miał żadnej kobiety. Mąż ma łuszczycę. Czy to ma wpływ na zarażenie się przez niego tym wirusem w jakiś inny sposób? W czasie krótko przed wykryciem u mnie wirusa, mąż dostał wypryski w okolicy odbytu i myśleliśmy, że to hemoroidy, ale potem pojawiły się w pachwinach. Czy jest możliwe, że tym wirusem mógł się zarazić przed ślubem, a teraz wyszedł? Czy ja mogłam być wcześniej zarażona, a stres spowodował uaktywnienie i zaraziłam męża? Ja nie miałam żadnych objawów w okolicach narządów, bardzo często występuje u mnie tzw. opryszczka na ustach a czasami w nosie, miałam kurzajki na rękach i dłoniach - czy to ma jakiś związek? Czy istnieją inne drogi zarażenia niż seksualne i czy to jest prawdopodobne by zarazić się inaczej niż przez seks - czytałam o zarażeniu przez krew?

Witam serdecznie, infekcja wirusem HPV następuje przede wszystkim poprzez bliski kontakt ze skórą okolic intymnych osoby zarażonej. Nie ma raczej możliwości zarażenia w inny sposób. Zazwyczaj infekcja wirusem HPV ma przebieg bezobjawowy. W momentach spadku odporności organizmu, np. w przebiegu innych chorób, stresu, nawet przemęczenia może dojść do uaktywnienia wirusa i objawów klinicznych co stało się u Pani męża. Trudno teraz domniemywać, kto pierwszy z Państwa się zaraził, z pewnością jest to związane z aktywnością seksualną i liczbą partnerów przed ślubem. Co do wyniku HPV, wiele zależy od rodzaju testu. Niektóre testy wykrywają tylko część podtypów wirusów, inne mają szersze możliwości diagnostyczne. Być może w pierwszym wykonywanym teście nie było możliwości oznaczenia infekcji wirusami, które "wyszły" w drugim badaniu po 2 latach. Jeżeli żadne z Państwa nie miało kontaktu z osobą potencjalnie zarażoną wirusem innego typu, należy przyjąć, że od początku była Pani zarażona podtypami wirusów, które zostały zdiagnozowane w obu badaniach. Z pewnością musi Pani pamiętać o regularnych kontrolach ginekologicznych, wykonywaniu cytologii (przynajmniej raz do roku) z uwagi na wyższe ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Pozdrawiam serdecznie