Stosowanie leków na nadciśnienie a picie soku z granatów

Witam, Chcę kupić mamie sok z granatu. Moja mama przyjmuje tabletki na nadciśnienie. Czy spożywanie soku z granatu nie przyczyni się do jakiejś interakcji ? Czy powinna skonsultować się z lekarzem? a może po prostu powinna odstawić tabletki gdyż podobno spożywane soku z granatu obniża wysoki poziom ciśnienia? proszę o podpowiedź ;) Pozdrawiam

Dzień dobry,

niestety nie podaje Pani nazwy leku, który Pani mama przyjmuje. Jeżeli jednak dany lek wchodzi w interakcję z daną substancją napewno zostało to opisane w ulotce informacyjnej, którą producent zawsze umieszcza w opakowaniu takiego leku.

Lepiej niż sok z granatu polecałabym zjadać taki granat w całości - soki są niestety często pozbawione wielu prozdrowotnych właściwości, które posiada cały owoc, poza tym błonnik w nim zawarty spowalnia wchłanianie cukru zawartego w tym owocu.

W walce z nadciśnieniem poleca się również produkty bogate w potas (praktycznie wszystkie warzywa i owoce) oraz magnez (orzechy, gorzka czekolada, kasze) oraz jak największe ograniczenie spożywania soli kuchennej - im mniej jej dodamy do potrawy tym lepiej dla chorego.

Ponadto regularny umiarkowany wysiłek fizyczny (spacery, rower, pływanie) wspomaga walkę z tą chorobą.

Szanowna Pani,
Przede wszystkim, bez konsultacji z lekarzem proszę nie odstawiać leku. Poza tym, bez podania jego nazwy, ciężko powiedzieć czy będzie wchodził w jakieś interakcje (które powinny być wyszczególnione na ulotce).

W walce z nadciśnieniem proszę zadbać o odpowiednią (dostosowaną do możliwości), spokojną aktywność fizyczną, a także o odpowiednie spożycie potasu i magnezu.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
http://www.swiatodzywiania.pl